• 2011-07-13

Kama Sokolnicka Niepokój z widokiem

15 lipca 2011 r. o godz. 19.00 w Projekcie Kordegarda w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Kamy Sokolnickiej Niepokój z widokiem. Wystawa potrwa do 25 września 2011 r.

Kama Sokolnicka, Smutek tropików, 2010, c-print, dzięki uprzejmości artystki

Kama Sokolnicka, Smutek tropików, 2010, c-print, dzięki uprzejmości artystki

W prezentowanych kolażach z cyklu Dissapoint of View oraz dwóch seriach obrazów Sokolnicka porusza się w obszarach dobrze znanych z jej wcześniejszych dzieł, jednocześnie eksplorując nową tematykę. Tytuł serii kolaży oznacza według artystki m.in. punkt widzenia, z którego wszystko wygląda rozczarowująco. Subtelnie zakomponowane, monochromatyczne prace na papierze zdają się ukazywać owo rozczarowanie w działaniu, choć z dowcipnym, a nawet autoironicznym dystansem.

Użyte w nich reprodukcje artystka przycina i rwie z niedbałością, wręcz okrucieństwem, co sprawia, że fotografia — szerokie okno na świat — staje się w tych realizacjach wąską szczeliną, przez którą zobaczyć można najwyżej ułamek całości. Przewijające się przez całą twórczość Kamy Sokolnickiej motywy ramy, zasłony, wizjera budują poczucie braku i wymagają od widza dopowiadania własnych historii.

Z niepokojem obecnym w kolażach korespondują pokazywane na wystawie serie malarskie. Struktury kubiczne to malowane na sklejce modernistyczne budynki/konstrukcje wydobyte przez światło niejasnego pochodzenia lub niepokojąco zdekomponowane. Przygotowane specjalnie na prezentację w Projekcie Kordegarda obrazy z cyklu Niepokój z widokiem nawiązują natomiast do suspensu i koncepcji nieświadomości Freuda. Płótna, przywodzące na myśl takie filmy jak Okno na podwórze Hitchcocka czy Powiększenie Antonioniego, przedstawiają fragmenty neutralnej podmiejskiej architektury, sugerując jednak istnienie tajemnicy czy ukrytej zbrodni.

Kama Sokolnicka — urodzona w 1978 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej ASP. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Pobyt twórczy m.in. w Europejskim Centrum Współczesnych Działań Artystycznych CEAAC w Strasburgu (2004); stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). W swoich pracach zajmuje się głównie procesami związanymi z miejscem, obrazem jako funkcją pamięci, emocji, percepcji i potrzeby orientacji w otoczeniu, ale też fenomenem horror vacui.

Posługując się różnymi mediami, analizuje relacje między przestrzenią, człowiekiem i przedmiotami. Wybrane wystawy indywidualne: 2011 – model zredukowany, Galeria Wozownia, Toruń; 2009 – O bieli, elipsie i nudzie, BWA Studio, Wrocław; 2007 – Relations/microstatics, Galeria Entropia, Wrocław; 2005 – Mechanizmy obronne, Kolonia Artystów, Stocznia Gdańska.

Kama Sokolnicka, seria V, z cyklu Disappoint of View, linoryt i kolaż, 2011, dzięki uprzejmości artystki

Kama Sokolnicka, seria V, z cyklu Disappoint of View, linoryt i kolaż, 2011, dzięki uprzejmości artystki

Podczas wernisażu, 15 lipca 2011 r. o godz. 19.30, odbędzie się koncert Gerarda Lebika, który zaprezentuje swój solowy projekt elektroniczny ZOPAN Hypotrochoid.

Gerard Lebik (ur. 1980) — wrocławski saksofonista i artysta dźwiękowy, tworzący jazz, muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współtwórca projektów Foton, Slug Duo, Sunus, Emerge, Erase. Współpracował m.in. z Robem Mazurkiem, Kazuhisą Uchihashi, Keithem Rowe, Sebastianem Meissnerem czy z duetem Mikrokolektyw.

Kama Sokolnicka Niepokój z widokiem
Wystawa prezentowana w dniach 16.07–25.09.2011 r.
Wernisaż: 15 lipca 2011 r., godz. 19.00

Projekt Kordegarda
ul. Gałczyńskiego 3
00-362 Warszawa

Dodaj komentarz