7 Festiwal Kultur Świata Okno na Świat pod hasłem: Trans Borders / Poprzez granice

W dniach od 8 do 10 lipca 2011 roku w Sopocie w ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odbywa się 7 Festiwal Kultur Świata Okno na Świat, podczas którego ponad 80 artystów z całego świata przedstawi mieszankę muzyczno-wizualno-taneczną.

Plakat Festiwalu Kultur Świata (z materiałów organizatora)

Plakat Festiwalu Kultur Świata (z materiałów organizatora)

W czasie Festiwalu odbywać się będą festiwalowe koncerty, wykłady, wystawy i warsztaty w ramach Otwartego Kurortu Kultury, podczas obchodów polskiej prezydencji w UE. Największa gwiazda imprezy – grupa Ozomatli – wystąpi na sopockiej plaży, w pobliżu restauracji Koliba. Festiwal, odbywa się pod hasłem: Trans Borders / Poprzez Granice i ma zachęcić do postrzegania zjawiska mieszania kultur jako obietnicy życia w harmonii i wzajemnym szacunku.

  • 8 lipca

Pierwszy dzień Festiwalu zainaugurował w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wykład Davida Toopa – brytyjskiego muzykologa, kompozytora, teoretyka muzyki współczesnej. Poruszy on wątek uprzedmiotowienia kultur i dominacji Zachodu, dialogu z tradycją i nowoczesnych technologii w muzyce współczesnej.

Po wykładzie odbył się wernisaż wystawy Coverland – wyboru okładek płyt analogowych z kilkutysięcznej kolekcji Jacka Staniszewskiego – trójmiejskiego artysty, grafika, muzyka i performera. Na zakończenie wystąpił polski duet Aabzu oscylujący między muzyką click’n'cuts, micro dub i ambient, generowaną z laptopów a video performance.

  • 9 lipca

Wielki koncert plenerowy na plaży przy Kolibie otworzy o godzinie 18.00 Ikenga Drummers, następnie na scenie pojawią się zespoły z całej Europy: brytyjski Wisdom band – zespół tworzący w klimatach muzyki reggae; Gipsy Cz. (Czechy) w brawurowy sposób łączący muzyczną tradycję romską, cygańską z hip-hopem; InjeraSoul łącząca muzykę różnych gatunków z tradycją ojczystej Erytrei oraz demoniczny i eksperymentalny Chrome Hoof – dziesięcioosobowa eklektyczna orkiestra z Londynu.

Gwiazdą Festiwalu jest amerykańska grupa Ozomatli – jej multikulturowy skład tworzy fuzję latino, hip-hopu, salsy, samby, funku, R&B, dancehall’u i reggae. Będzie to pierwszy koncert grupy w Europie Środkowej. Rozpocznie się o godz. 23.00.

  • 10 lipca

Koncert w klubie Versalka. Awangardowi artyści Bora Yoon i Luke DuBois zaprezentują o 21:00, niezwykły performance łączący improwizowane, subtelne dźwięki instrumentów smyczkowych, urządzeń elektronicznych i głosu z multimedialnymi obrazami.

Wcześniej, na plaży przy Multidyscyplinarnym Centrum Kultury Zatoka Sztuki o 18:00 – pokazy powarsztatowe, a o 20.00 – koncert zespołu Errol Organs.

W czasie festiwalu odbędą się warsztaty taneczne afrojazz i dancehall z Marią Foryś, oraz warsztaty brazylijskiej sztuki walki Capoeira z Grupo de Capoeira Camangula.

8–10 lipca 2011 r.
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/35
80 – 851 Gdańsk

Dodaj komentarz