• 2011-07-08

Natura – premiera Sopockiego Teatru Tańca na Sopockiej Scenie Off de BICZ

10 lipca 2011 roku o godz. 22.00 w Sopocie na tyłach Restauracji Harnaś będzie miała miejsce premiera spektaklu Natura inspirowanego poezją Bolesława Leśmiana, przygotowanego przez Sopocki Teatr Tańca i Sopocką Scenę Off de BICZ.

Foto promocyjne spektaklu Natura (fot. Bartosz Cybowski)

Foto promocyjne spektaklu Natura (fot. Bartosz Cybowski)

Ciało me wklęte w korowód istnienia,
Wzruszone słońcem od stóp aż do głów,
Zna ruchy dziwne i znieruchomienia,
Które zeń w śpiewie przechodzą do słów […]

Bolesław Leśmian ze zbioru Dziejba leśna

Spektakl plenerowy Natura z inspiracji poezją Bolesława Leśmiana odbywa się w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 – Otwartego Kurortu Kultury oraz projektu OUT de BICZ Sopockiej Sceny Off de BICZ.

Ideą spektaklu jest oddanie znaczenia i założeń filozoficznych poezji Bolesława Leśmiana z uwzględnieniem trójkąta Natura – Bóg – Człowiek, buntu przeciwko mieszczaństwu i stagnacji, filozoficznych wędrówek w stronę Henriego Bergsona i Fryderyka Nietzschego, świata z pogranicza ballady i fantasy, w którym pobrzmiewa echo romantyzmu, a także symbolizm.

Choć dla poety stworzenie pierwotnego, ludowego mikrokosmosu było sposobem przedstawienia rozważań na temat stosunku natury i człowieka, jednostki i zbiorowości, sztuki i metafizyki, STT celowo rezygnuje z oczywistej ludowości na rzecz panteizmu i animalizmu wyrażającego się w niedosłownych postaciach (tancerze jako skrzyżowanie ludzi, zwierząt i roślin) oraz symbolizmu – rytm i melodyka wiersza mające wywoływać określony nastrój. Leśmian był wierny wymagającej konstrukcji sylabotonicznej, nadającej specyficzny rytm jego poezji, który jest też ważnym elementem spektaklu.

Koncept, scenariusz: Joanna Czajkowska
Czas trwania: 60 minut

10 lipca 2011 r., godz. 22.00
Teatr na Plaży
al. Mamuszki 2
Sopot

Dodaj komentarz