• 2011-07-08

Sądecki Festiwal Organowy L’arte Organica

8 lipca 2011 roku o godzinie 19.30 w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu rozpocznie się tegoroczna edycja Sądeckiego Festiwalu Organowego L’arte Organica. Jako pierwszy zagra niemiecki muzyk, organista, dyrygent, doktor muzyki kościelnej – Christian-Markus Raiser.

Christian Marcus Raiser (fot. z archiwum artysty)

Christian Marcus Raiser (fot. z archiwum artysty)

Program wydarzenia:

8 lipca 2011, godz. 19.30

Christian-Markus Raiser – niemiecki muzyk, organista, dyrygent, doktor muzyki kościelnej. Studiował muzykę kościelną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i Trossingen, m.in. u Jona Laukvika, Zsigmonda Szathmary i Gerda Witte (organy) jak również u Dietera Kurza i Manfreda Schreiera (dyrygentura). Kontynuował edukacje na licznych kursach mistrzowskich. Już w trakcie studiów był kantorem i organistą w Miejskim Kościele Ewangelickim w Renningen, a także Miejskim Kościele Ewangelickim w Stuttgart-Untertürkheim.

Wykłada literaturę organową i improwizację w Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej w Heidelbergu. Jest kantorem i organistą w Miejskim Kościele Ewangelickim w Karlsruhe, jak również kierownikiem artystycznym różnych festiwali jak np. Międzynarodowego Lata Organowego. Kieruje także Chórem im. Johanna Sebastiana Bacha i grupą wokalną CoroPiccolo w Karlsruhe.

Christian-Markus Raiser był gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych w znaczących kościołach w kraju i zagranicą, m.in. we Francji, Polsce, Szwecji, na Łotwie, w Finlandii, Norwegii, Anglii, USA, Brazylii i Urugwaju. W swoim dorobku ma wiele nagrań (Hänssler-Classics i Organum) oraz występów radiowych i telewizyjnych. Poszerza swoją artystyczną działalność własnymi kompozycjami na różne składy instrumentalne. Jego programy zawierają dzieła wielu epok, przy czym nowa muzyka stanowi pokaźną część jego repertuaru.

Ennio Cominetti (fot. z archiwum artysty)

Ennio Cominetti (fot. z archiwum artysty)

19 lipca 2011, godz. 19.30

Ennio Cominetti – włoski muzyk, organista, dyrygent chóru i orkiestry. Występuje na całym świecie. Ma w swoim dorobku ponad tysiąc koncertów w najsłynniejszych katedrach i teatrach Europy, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Ze swoim repertuarem odwiedził: Rzym, Mediolan, Florencję, Wenecję, Neapol, Bari, Palermo, Monachium, Kolonię, Dortmund, Darmstadt, Bonn, Salzburg, Kopenhagę, Sztokholm, Uppsalę, Kristiansund, Helsinki, Dublin, Buenos Aires, Montevideo, Montreal. Wziął także udział w festiwalach: na wyspie Aland, w Hawrze, Carcassone, Avignonie, Maastricht, Trierze, Ulm, Kilonii, Lubece, Gdańsku, Krakowie i w wielu innych.

Zajmując się muzyką sakralną i organową, artysta jest promotorem festiwali i przeglądów w małych wioskach na terenie Włoch, gdzie można znaleźć prawdziwe bogactwo pięknych, zabytkowych organów. W ramach międzynarodowego cyklu koncertów muzyki organowej pod nazwą International Organ Circuit, którego jest twórcą i dyrektorem, odbywa się około 80 koncertów rocznie, dzięki którym możliwa jest renowacja najbardziej cennych organów północnych Włoch.

Dariusz Bąkowski - Kois (fot. z archiwum artysty)

Dariusz Bąkowski - Kois (fot. z archiwum artysty)

12 sierpnia, godz. 19.30

Dariusz Bąkowski-Kois – muzyk, historyk, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Jest laureatem kilku konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta w Cremolino. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą: występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, a także w Brazylii. Współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo.

Uczestniczył w kilkudziesięciu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, klawesynowej, gry na klawikordzie, pianoforte oraz realizacji basso continuo. Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Magdaleny Czajki. Studia podyplomowe kontynuował w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera.

Jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W kadencji władz Uczelni pełni obecnie funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego AM w Krakowie.

Kenji Tamiya (fot. z archiwum artysty)

Kenji Tamiya (fot. z archiwum artysty)

Kenji Tamiya – muzyk, wybitny trębacz. Po ukończeniu studiów na Wydziale Muzyki Toho Gakuen College rozpoczął studia na uczelni Hochschule der Künste Berlin jako stypendysta organizacji Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD). Studiował pod kierunkiem profesora Fritza Wesenigka, szefa sekcji trąbek orkiestry Berliner Philharmoniker. Ukończył uczelnię Hochschule der Künste Berlin z najwyższym wyróżnieniem i wstąpił do orkiestry Orchester der Deutschen Oper Berlin.

Uczestniczył jako solista w różnych festiwalach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Koncertował w Japonii z Tokijską Metropolitalną Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Tokijskiej i Nową Japońską Orkiestrą Filharmoniczną. W 1981 roku opuścił orkiestrę Deutschen Oper Berlin i przeniósł życie zawodowe do Japonii.

Obecnie wykłada jako kierownik katedry instrumentów dętych na Wydziale Muzyki Toho Gakuen College oraz występuje jako solista i 12muzyk kameralny w wielu częściach świata.

8 lipca–12 sierpnia 2011 r.
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
ul. Długosza 3
33-300 Nowy Sącz

Dodaj komentarz