• 2011-07-08

Debiutanci na ekranach kin

15 lipca 2011 roku na ekrany polskich kin wchodzi film Debiutanci – oparty na autentycznej historii, entuzjastycznie przyjęty przez światową krytykę komediodramat z Ewanem McGregorem (Autor widmo) w roli głównej. Partneruje mu nowa gwiazda francuskiego kina Melanie Laurent (Bękarty wojny) oraz Christopher Plummer (Parnassus).

Debiutanci (Beginners), reż. Mike Mills (materiały prasowe dystrybutora)

Debiutanci (Beginners), reż. Mike Mills (materiały prasowe dystrybutora)

Główny bohater, Oliver, kilka miesięcy po śmierci ojca, przypadkowo poznaje i zakochuje się w nieprzewidywalnej, pełnej ekscentrycznych pomysłów Annie. Ich związek – zgodnie z życiową filozofią ojca Olivera – udowadnia, że życie zawsze potrafi nas zaskoczyć i okazać się zabawne nawet w najbardziej poważnych momentach.

Debiutanci to film o uczuciach i związkach– zarówno tych, które rodzą się zupełnie przypadkowo, jak i tych, które towarzyszą nam całe życie, choć często dorastamy do nich dopiero po wielu latach.

MIKE MILLS (scenariusz/reżyseria)

Mike Mills jest filmowcem, grafikiem i artystą plastykiem. Wyreżyserował wiele teledysków, reklam, filmów krótkometrażowych i fabularnych. Jego krótkie metraże miały premiery na festiwalach w Sundance, Oberhausen, Sztokholmie, Rotterdamie oraz na nowojorskim festiwalu New Directors/New Films.

Pierwsza fabuła Millsa, film Rodzinka (2005), powstała na podstawie jego własnej adaptacji powieści Waltera Kirna Thumbsucker. Film zdobył nagrody na festiwalach w Sundance i Berlinie za pierwszoplanową rolę Lou Taylora Pucciego, a Mills otrzymał nagrodę Guardian New Director na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu. Następnie wyreżyserował film dokumentalny Does Your Soul Have a Cold? (2007).

W 1996 wraz z Romanem Coppolą założył The Directors Bureau (TDB), wszechstronną firmę producencką, pod egidą której wyreżyserował teledyski dla Air, Pulp, Everything but the Girl, Les Rythmes Digitales, Moby’ego, Yoko Ono oraz Jon Spencer Blues Explosion; a także reklamy do ogólnoświatowych kampanii dla takich marek jak Levi’s, Gap, Volkswagen, Adidas i Nike.

Graficzne dokonania Millsa obejmują projekty okładek dla m.in. Sonic Youth, The Beastie Boys, Boss Hog i Buffalo Daughter, a także obszerne zlecenia dla X-girl, Marca Jacobsa, czy Supreme. Artysta pokazywał swoje prace na indywidualnych wystawach w Andrea Rosen Gallery (1996), Adam Bray Gallery w Londynie (1997), The Alleged Gallery (1996, 2001 i 2004), The Collette Gallery (1998) i The Mu Museum w Holandii (2004).

Jego prace można było również oglądać na wystawach zbiorowych Beautiful Losers w Contemporary Arts Center w Cincinnati i Yerba Buena Center for Arts w San Francisco, oraz w filmie dokumentalnym Aarona Rose’a i Joshuy Leonarda Beautiful Losers (2008). Jego monografia zatytułowana Mike Mills: Graphics Films ukazała się w 2009 nakładem Damiani.

Mike Mills urodził się w Berkeley w Kalifornii i ukończył nowojorski college Cooper Union.

Debiutanci

Reżyseria i scenariusz
Mike Mills (Rodzinka)

Muzyka

  • Roger Neill
  • Dave Palmer
  • Brian Reitzell

Zdjęcia
Kasper Tuxen

W rolach głównych:

Ewan McGregor – Oliver
Melanie Laurent – Anna
Christopher Plummer – Hal

Producent
Focus Features

USA
rok produkcji: 2010
czas trwania: 105 min.
35 mm – Dolby Digital

Dystrybutor: Gutek Film

Dodaj komentarz