• 2011-07-07

Pocałuj mnie w pierścionek

14 lipca 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek.

Bogusław Bachorczyk "Pod papugami" 2011, materiał udostępniony przez organizatora

Bogusław Bachorczyk "Pod papugami" 2011, materiał udostępniony przez organizatora

Pocałuj mnie w pierścionek to wystawa-eksperyment, która testuje pojemność naszej pamięci. Każdy zakamarek, każdy element kryjący się w przestrzeniach galerii mówi równocześnie o subiektywnej jak i zbiorowej próbie zdefiniowania tego, czym jest ojczyzna, naród, męska mitologia.

Będzie to szczególne, trwające półtora miesiąca przedstawienie, w którym główną rolę odegra artysta – Bogusław Bachorczyk. To właśnie jego doświadczenie polskiej rzeczywistości będzie tutaj główną osią narracji.

Nie zabraknie zatem typowego pejzażu dla polskiej wsi, architektury tak mocno charakterystycznej dla naszej przestrzeni, wnętrza domu, który staje się laboratorium ludzkich emocji, osobistych i niekiedy głęboko skrywanych namiętności i pragnień. Przez chwilę odbiorcy będą mogli poczuć się jak dzieci, pozwolić na prowadzenie za rękę, kiedy odpowiedzialność leży po stronie tego symbolicznego dorosłego.

Tym wielkim nieobecnym tego przedstawienia będzie właśnie rodzic, opiekun zdefiniowany w kategoriach narodu, społeczeństwa, systemów kształtujących obywatela danego kraju, człowieka z określoną tożsamością. Na wystawie będzie można przejść od jednej przestrzeni do drugiej, zanurzymy się we wspomnieniach dotyczących naszych własnych doświadczeń związanych także z literaturą, polską kinematografią, obrzędami religijnymi – tym wszystkim, co wydaje się stanowić o swoistej, bardzo autorsko rozumianej polskości.

Bogusław Bachorczyk (ur. 1969, Sucha Beskidzka) – studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza, 1998). Od 2002 roku pracuje jako asystent w krakowskiej ASP. W 2011 roku uzyskał doktorat. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kuratorki wystawy: Lidia Krawczyk, Beata Nowacka-Kardzis

Wernisaż: 14 lipca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 28 sierpnia 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz