• 2011-07-06

Neuronalne przestrzenie

7 lipca 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie odbędzie się otwarcie wystawy Ewy Zawadzkiej Neuronalne przestrzenie.

Ewa Zawadzka, z cyklu "Ściany świata", 2008-2011 - materiał udostępniony przez organizatora

Ewa Zawadzka, z cyklu "Ściany świata", 2008-2011 - materiał udostępniony przez organizatora

Wystawa Ewy Zawadzkiej Neuronalne przestrzenie jest drugim z kolei pokazem jej twórczości prezentowanym w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Wczesną wiosną 1998 roku artystka przedstawiła chełmskiemu odbiorcy swoją grafikę i rysunek – dwie dziedziny sztuk plastycznych, którym dedykowała się wówczas bez reszty. Miała też na swym koncie wiele nagród zdobywanych w prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Fridrikstad w Norwegii (1992), złoty medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Gizie w Egipcie (1993), czy medal honorowy i nagroda regulaminowa przyznana na Międzynarodowym Biennale, a później Triennale Grafiki w Krakowie (1988, 1994).

Obrazy artystki są opowieścią monumentalną, przemawiającą do widza nie tylko wielką połacią zamalowanego płótna (160 x 200; 130 x 130; 150 x 180 cm), ale działającą na jego zmysły grubo położoną warstwą chropowatej – pozbawionej śladów przezroczystości – farby. Doznania te przybierają na intensywności, kiedy autorka zestawia ze sobą prace i tworzy z nich rozbudowane sekwencje.

Niezależnie od dużych formatów – artystka realizuje kameralny cykl zatytułowany Ściany świata. Każde dzieło (30 x 30 cm) przypomina o tym, co zatrzymało jej uwagę podczas bliskich i dalekich podróży. Są to już tylko cytaty z większego planu, znaczone resztkami dawnych malatur, dynamiką nacięć, żłobień, spękań, spiralnych układów czy nadwątlonych działaniem czasu dekoracji, popełnionych kiedyś ręką człowieka.

Malarstwo Ewy Zawadzkiej szybko spotkało się z uznaniem. W 2004 roku znalazła się w finale konkursu na najlepszy obraz zorganizowanego przez Lexmark European Art Prize. Tego samego roku była też finalistką konkursu na Obraz Roku ogłoszonego przez Art & Business.

Odbiorcy chełmskiemu zaprezentowane zostaną dwa cykle malarskie artystki - Neuronalne przestrzenie i Ściany świata.

Ewa Zawadzka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach. Od wielu lat pracuje jako nauczyciel akademicki w stopniu profesora zwyczajnego na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz prowadzi Pracownię Działań Multimedialnych na ASP w Katowicach. Jej prace znajdują się we wszystkich znaczących kolekcjach sztuki na świecie.

(Opracowała: Jagoda Barczyńska)

Wernisaż: 7 lipca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2011 roku.

Dział Sztuki Współczesnej i Galeria 72
Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie
ul. Lubelska 55
Chełm

Dodaj komentarz