• 2011-07-05

Niektóre obrazy nie chcą być namalowane

8 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w Małej Przestrzeni Galerii BWA Katowice odbędzie się wernisaż wystawy Bartosza Kokosińskiego Niektóre obrazy nie chcą być namalowane. Wystawa odbywa się w ramach cyklu Nic nie widać.

Makieta do pracy Bartosza Kokosińskiego, 2011 - materiał udostępniony przez organizatora

Makieta do pracy Bartosza Kokosińskiego, 2011 - materiał udostępniony przez organizatora

Najnowsze nabrzmiałe płótna Bartosza Kokosińskiego stwarzają wrażenie jakby zaledwie przed momentem coś przemieściło się pod ich powierzchnią. Swoim kształtem i ciężarem naciągnęło płótno albo wykrzywiło ramę. Zawłaszczana przez malarza materia stawiła opór, szamotała się jak ryba w sieci. Cokolwiek to było najprawdopodobniej po chwilowych zmaganiach zdążyło już opuścić bezpieczny kokon obrazu, zostawiając za sobą tylko jego obwisłe, skotłowane płótno. Kokosiński zdaje się w ten sposób pokazywać malarstwo od jego słabej strony, wpisanych w nie kryzysów twórczych, zwątpienia, pomyłki, niemożliwości, braku.

Z drugiej strony sięga po mechanizmy rządzące ikonoklastycznym lękiem, wzbudzanym przez wyobrażenia, które mają większy ciężar niż sama rzeczywistość. Są jej kondensacją. Ile z przedmiotu, zdarzenia czy portretowanej osoby (bóstwa) zostaje na obrazie? Czy chcielibyśmy, żeby obrazy ożyły, pokazując groźne i straszne Coś, czy raczej niechciane Nic? Artysta – bohater ochrania nas przed tym wszystkim, co mogłoby się wydostać spod płótna, z drugiej strony objawiając dramatyczną próbę sił, której ślady noszą jego obrazy.

Kieruje uwagę widza na agresję towarzyszącą procesom twórczym: powielaniu, odtwarzaniu, zapożyczaniu. W niektórych cyklach ten kanibalistyczny aspekt jest bardzo dosadny. Obrazy pożerające rzeczywistość zamykają swoje paszcze na klasycznych zestawach martwych natur, składając się jak walizki.

W Małej Przestrzeni prezentowane są minimalistyczne, ale paradoksalnie pełne ekspresji płótna domagające się interpretacji. Poprzez drastyczne wygięcia skłaniają widza do korzystania w własnego archiwum wyobraźni w celu wytłumaczenia sobie ich nienaturalnego kształtu. Pozostawione przez artystę jako ślady minionej akcji stymulują tworzenie własnych narracji, alibi, wyjaśnień i usprawiedliwień. Stają się przedmiotami – ekranami, na które widz rzutuje tylko to, co przyniósł do galerii we własnej głowie.

Kokosiński prezentuje na wystawie również kilka miniaturowych modeli przyszłych wygiętych obrazów.

Marta Lisok (kuratorka)

22 lipca 2011 roku o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie z Bartoszem Kokosińskim. Spotkanie poprowadzi kuratorka projektu, Marta Lisok.

Wernisaż: 8 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.
Spotkanie z artystą: 22 lipca 2011 roku o godzinie 15.00.
Wystawa czynna do 31 lipca 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Al. W. Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz