• 2011-07-02

Yarko Plakacista

4 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii 022 Domu Artysty Plastyka w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy ukraińskiego artysty – Yarko Filevycza Plakat.

Yarko Filevycz "Plakat" - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Yarko Filevycz "Plakat" - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Yarko ma zmysł plakacisty. Potrafi operować skrótem myślowym. Jego plakaty o tematyce społecznej i kulturalnej to zaproszenie do dialogu. W procesie dialogu między twórcą i odbiorcą kształtuje się gramatyka i dynamika własnego języka plastycznego.

Stajemy się świadkami zmagań z literą i typografią, które na potrzeby plakatu Yarko odkrywa, analizuje i definiuje na nowo. W niezliczonych szkicach szuka pomysłów i odpowiedniej dla nich formy. Eksperymenty z kompozycją i projektowym kolorem zaczynają tworzyć rozpoznawalny idiom jego warsztatu. Tak ja dla Polskiej Szkoły Plakatu, tak i dla niego artystycznym wyzwaniem staje się poszukiwanie obrazu, który oprócz przekazu treściowego przykuwa uwagę bystrością obserwacji, fantazją, trafną metaforą i poczuciem humoru.

Tak rozumiana sztuka plakatu prowadzi Yarko do samookreślenia i dalszego rozwoju osobowości artystycznej. Z pewnością wystawa ta pokazuje, że język plakatu jest ponadczasowy i uniwersalny, a Yarko dysponuje już silnymi argumentami w zderzeniu z konsumerycznym banałem, zaśmiecającym nasze wizualne habitat. Życzę mu nieustępliwości i konsekwencji w dążeniu do swobody artystycznej wypowiedzi.

prof. Zygmunt Januszewski

Yarko Filevycz pochodzi z Lwowa na Ukrainie. Jest absolwentem Ukraińskiej Akademii Drukarstwa na wydziale Grafika i Design. W latach 2007-2010 pracował dla Filharmonii Lwowskiej jako artysta-grafik. W Polsce uczestniczy w programie stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia i realizuje projekt : Opracowanie i wdrożenie plakatu w instytucjach edukacyjnych w Warszawie.

Wernisaż: 4 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.
Wystawa czynna do 19 lipca 2011 roku.

Galeria 022 / Dom Artysty Plastyka
Ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz