• 2011-06-30

Wystawa “Niepokorny. Xawery Dunikowski” w Orońsku

9 lipca 2011 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku otwarta zostanie wystawa Niepokorny. Xawery Dunikowski. Wystawa, zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, zbiega się z jubileuszem 30-lecia powstania Centrum Rzeźby Polskiej, bardzo ważnej instytucji dla środowiska artystycznego w Polsce, a dla rzeźbiarskiego najważniejszej.

Xawery Dunikowski z Kobietami brzemiennymi IV i V, fot. Józef Kuczyński, własność Muzeum Narodowe w Warszawie

Xawery Dunikowski z Kobietami brzemiennymi IV i V, fot. Józef Kuczyński, własność Muzeum Narodowe w Warszawie

Xawery Dunikowski będzie gościem uroczystych obchodów tego jubileuszu. W skład Honorowego Komitetu obchodów jubileuszu weszli: Magdalena Abakanowicz, Waldemar Dąbrowski, Jerzy Hausner, Ralf Kirberg, Michał Kleiber, Maciej Klimczak, Aleksander Krawczuk, Adam Myjak, Aleksander Pruszak i Andrzej Rottermund. Będzie to też pierwsza wystawa, która pokazuje przekrój całej twórczości artysty. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie.

Wśród wystawianych prac znajdą się najważniejsze kompozycje z wczesnego okresu twórczości artysty: Fatum, Tchnienie, Macierzyństwo. Zostaną zaprezentowane także trzy figury ze słynnego cyklu Kobiet brzemiennych oraz portrety i wizerunki: od pracy dyplomowej na Krakowskiej ASP – Portretu Henryka Szczyglińskiego z 1898 roku, poprzez dekoracyjne, bliskie stylizacji art deco, kobiece portrety z okresu paryskiego rzeźbione od 1914, aż do powstałych w latach 50. i 60. podobizn: Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Włodzimierza Sokorskiego, Aliny Ślesińskiej.

Bliski sztuce portretowej jest słynny cykl Głów wawelskich, dotychczas mało prezentowany. Na ekspozycji zostaną pokazane 24 rzeźby z lat 1925-1929 ukazujące całe bogactwo typów ludzkich, począwszy od postaci historycznych: Zygmunta III Wazy, Batorego, Chopina, aż do przyjaciół. Ważnym uzupełnieniem będzie Autoportret.

Prezentacja twórczości Dunikowskiego w orońskim Muzeum Rzeźby Współczesnej trwać będzie od 9 lipca do 18 września 2011 roku, następnie będzie pokazywana w warszawskiej Królikarni, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Narodowym w Szczecinie

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Xawery Dunikowski Niepokorny

9 lipca – 18 września 2011 r.
Centrum Rzeźby Polskiej
ul. Topolowa 1
Orońsko

Dodaj komentarz