• 2011-06-30

“to” – wystawa Marzeny Nowak

Do 4  września 2011 roku w CSW Znaki Czasu w Toruniu można oglądać wystawę Marzeny Nowak to. Wystawa to Marzeny Nowak w toruńskim CSW inauguruje cykl FOCUS POLAND, w ramach którego wybitni polscy artyści młodego pokolenia realizować będą w przestrzeniach Centrum projekty wystawiennicze pod opieką kuratorów zaproszonych do Torunia z prestiżowych instytucji na całym świecie.

Fot. Marzena Nowak, dzięki uprzejmości artystki i CSW w Toruniu

Fot. Marzena Nowak, dzięki uprzejmości artystki i CSW w Toruniu

Prace Marzeny Nowak charakteryzuje subtelna struktura, uwidaczniająca i nadająca formę ulotności i kruchości. Tworzy ona z konceptualną precyzją zredukowane abstrakcyjne obrazy, odbierane w sposób bardzo zmysłowy. Artystka swobodnie przekracza granice, łącząc tematycznie malarstwo, rysunek, fotografię, wideo, instalacje i obiekty, uświadamiając jednocześnie relacje między osobistymi doświadczeniami a uwarunkowaniem socjokulturowym. Centralną rolę odgrywa przy tym przekształcająca siła pamięci, w której pierwotne fakty i późniejsze projekcje tworzą nowe hybrydowe wyobrażenia i obrazy.

Charakterystyczne są tu pomalowane obiekty metalowe będące cytatami dziecięcych zabawek – takich jak plastikowe piłki, skakanki lub drewniane klocki – które na pierwszy rzut oka przypominają do złudzenia. Lecz lekkość, sprężystość i ruchomość charakteryzująca prawdziwe zabawki zastyga w tych artystycznych obiektach w symbole o wielkiej wadze. W prezentowanych obiektach przeszłość nabiera w dosłownym znaczeniu nowego odcienia, a wspomnienie dziecięcych gier łączy się z grą we wspomnienia.

Widoczna w jej pracach konfrontacja między zmysłowym, rozbawionym odnoszeniem się do samej siebie, a zasadami i normami narzuconymi z zewnątrz, stanowi specyficzny aspekt tematyczny twórczości, której charakterystycznym rysem jest wizualizacja przeciwstawnych napięć. W swoich pracach wideo artystka wykorzystuje fragmenty własnego ciała – wykonuje rękami monotonne i powtarzające się gesty, ukazujące cielesną bliskość i dystans, czułość i ból, niezależność i utratę kontroli jako zjawiska wzajemnie przenikające się. W ten sposób nie tylko stawia pod znakiem zapytania stereotypowe przeciwieństwa emocjonalne, lecz również weryfikuje wyobrażenie o czysto subiektywnym przeżywaniu stanów psychicznych. Powtarzalna monotonna mowa ciała nie uwidacznia bowiem wyłącznie samopoczucia psychicznego, lecz przywołuje także wczesne wspomnienia o hermetycznym porządku społecznym i jego oddziaływaniu na życie prywatne.

Rola pamięci ściśle łączy się także ze znaczeniem czasu w twórczości Marzeny Nowak. Upływ czasu i nadawanie przez niego skali ludzkiemu działaniu i myśleniu kształtuje również konceptualne, malarskie podejście, widoczne w jej nowych obrazach. Ekspresyjność i emocjonalność kolorów poddawana jest tu analitycznemu malarskiemu procesowi, co znamiennie dokonuje się na naniesionym uprzednio rastrze, przez co proces malowania obrazu wydaje się polegać na mierzeniu i liczeniu. Lecz w tym geometrycznie narzuconym porządku rozwija się swobodna gra nanoszonych kolorów. Zagęszczenia i puste miejsca łączą się w przestrzennie niepokojące kłębowiska kolorów o dynamicznej otwartości, w których współgrają ze sobą ład i nieład.

Malarstwo Marzeny Nowak pokazuje systematyczną abstrakcję, pozostawiającą jednak miejsce na przypadek i nieprzewidywalność. Obrazy o wzorzystych strukturach przypominających piksele oscylują od patchworku z kolorowych pionków do gry, po fragmenty dywanowe o kolorowych ornamentach. Również w ich kolorowych, ornamentalnych wzorach, kryją się powracające monotonne gesty, odzwierciedlające wspomnienia minionych dni. Dzięki tym odniesieniom, poszczególne prace Marzeny Nowak łączą się w oczach widza w dynamiczną otwartą sieć. Tym samym, w przestrzeni wystawy przekształcają one puste miejsca w wielkiej wagi miejsca pomiędzy.

Tekst: Rainer Fuchs

Marzena Nowak urodziła się w 1977 r. w Piasecznie, mieszka i pracuje w Warszawie. Ostatnio jej prace były prezentowane w ISCP w Nowym Jorku, Dvir Gallery w Tel Avivie, Konrad Fischer Galerie w Düsseldorfie; wystawy indywidualne w Galerie Mezzanin w Wiedniu, w Galerii Gregor Podnar w Berlinie i Ljublianie i w Salzburger Kunstverein.

to

Marzena Nowak
10.06-04.09.2011
kurator: Rainer Fuchs

Dodaj komentarz