• 2011-06-30

Polska sztuka współczesna z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

28 czerwca 2011 roku w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski otworzył wystawę Polska sztuka współczesna z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. To druga (po zorganizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) taka ekspozycja z kolekcji największych polskich muzeów w Pałacu Potockich w Warszawie.

Na wystawie pokazane zostały dzieła sztuki stworzone przez artystów należących już do klasyków współczesności. Można na niej zobaczyć dzieła tak wybitnych artystów, jak m.in.: Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Maria Pinińska Bereś czy Alina Szapocznikow. Jednocześnie zaprezentowane zostały tam prace młodszych artystów, tworzących w kontekście sztuki poprzedników, takich jak m.in.: Grzegorz Sztwiertnia, Łukasz Skąpski, Piotr Lutyński. W Pałacu Potockich obecne jest także najmłodsze pokolenie artystów dorastających w latach 90., którzy żywo reagowali na przemiany społeczne, polityczne i artystyczne po roku 1989 w Polsce. Spośród nich wymienić można np. Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Romana Dziadkiewicza.

Prezentacja prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest swego rodzaju wizytówką przedstawiającą dotychczasowe osiągnięcia Muzeum w zakresie wypełniania jego misji. Wystawa ta jest także potwierdzeniem oryginalności krakowskiej kolekcji, która od samego początku powstawała w ścisłym związku i we współpracy z tworzącymi współcześnie artystami, którzy mieli możliwość de facto współtworzyć Muzeum Narodowe w Krakowie, m.in. poprzez przekazywanie własnych prac i aktywne uczestnictwo w codziennym funkcjonowaniu placówki.

Dominik Kuryłek

Scenariusz, aranżacja : Dominik Kuryłek
Koordynacja: Izabela Wałek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 (Pałac Potockich)

Dodaj komentarz