• 2011-06-30

Nieuchwytne… w Śródmiejskim Ośrodku Kultury

6 lipca 2011 roku w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie rozpocznie się projekt Nieuchwytne… Koncert na każdą środę lipca.

Agnieszka Grochowicz (materiały udostępnione przez organizatora)

Agnieszka Grochowicz (materiały udostępnione przez organizatora)

6 lipca, godz. 19.00
Człowiek, który się boi
Agnieszka Grochowicz i Krzysztof Łochowicz

Projekt koncertowy Człowiek, który się boi to inicjatywa artystyczna warszawsko-krakowskiej wokalistki, aktorki, autorki tekstów Agnieszki Grochowicz z towarzyszeniem znakomitego gitarzysty Krzysztofa Łochowicza. Jest to projekt oparty na współczesnych ambitnych, autorskich tekstach piosenek przyglądających się różnym stanom emocjonalnym uniwersalnym dla każdego człowieka w niejednokrotnie zaskakujący sposób. Z punktu widzenia muzycznego, jest to autorski mariaż gatunków muzycznych, w którym rozróżnić będzie można wpływy muzyki elektronicznej, alternatywnej, jazz-rockowej, a także bluesowej zarówno w wydaniu akustycznym, jak i elektrycznym. Autorami muzyki są Agnieszka Grochowicz, Ewa Kornecka oraz Mariusz Oziu Orzechowski.

AGNIESZKA GROCHOWICZ – wokalistka, autorka tekstów piosenek i muzyki. Stypendystka Miasta Krakowa, laureatka licznych festiwali piosenki. Ma na koncie pierwsze miejsce na Alternatywnej Liście Przebojów Radia Kraków oraz na liście Studenckiego Studia Radiowego Egida z Katowic z autorskim utworem Kołysanka Niestosowne Sny, a także udział, ze swoimi piosenkami, w licznych audycjach radiowych. Koncertowała m.in. w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie, Składzie Butelek w Warszawie, Teatrze im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, w Piwnicy pod Baranami, Loch Camelot, Harris Piano Jazz Bar.

KRZYSZTOF ŁOCHOWICZ - gitarzysta, kompozytor, aranżer. Laureat nagród indywidualnych m.in. festiwalu Fama w Świnoujściu i Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Miał okazję współpracować z wieloma gwiazdami polskiej estrady, jak m.in. Grażyna Łobaszewska, Lora Szafran, Anna Serafińska, Renata Przemyk, Joanna Lewandowska, Marek Bałata, Mariusz Lubomski. Z Jackiem Kitą można go usłyszeć w spektaklu Bagdad Cafe w reż. Krystyny Jandy w Teatrze Polonia w Warszawie. Współzałożyciel zespołu Dziewczyny, gra także z zespołem Ms. No One. Autor aranżacji i kierownik muzyczny spektaklu Leningrad w reż. Łukasza Czuja oraz koncertu Krzyk Wolności. Za muzykę do filmu Wieczny finał Izabeli Bartosik otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych OFAFA (Kraków 2004).

13 lipca, godz. 19.00
Wszystko co mam
recital Agaty Ślazyk

Pieśni piwniczne, piosenki satyryczne i osobista autorska liryka składają się na aktualny repertuar Agaty Ślazyk. Obok tekstów własnych artystki znajdziemy wiersze współczesnych twórców piszących specjalnie dla Agaty np. utwory krakowskiej poetki Katarzyny Grzesiak. Usłyszymy również piosenki do tekstów m.in. Wiesława Dymnego, Światopełka Karpińskiego, Bolesława Leśmiana, Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej. Będą również utwory autorstwa m.in. Bonifacego Dymarczyka (współtwórcy kabaretów: Adios Muchachos i Żegnajcie Chłopcy), Andrzeja Waligórskiego (kabaret Elita). Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Piotr Walewski to m.in. nazwiska kompozytorów pieśni składających się na piwniczną część koncertu artystki. Obecność głęboko osobistych liryków obok piosenek satyrycznych stanowi o dużej atrakcyjności koncertów tej niezwykle uzdolnionej wokalistki.

AGATA ŚLAZYK jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka nie poddaje się zaszufladkowaniu do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje. Różnorodność repertuaru Agaty nie jest wynikiem nieuzasadnionego eklektyzmu, lecz wynika z nieprzeciętnych możliwości wykonawczych i szerokich zainteresowań. Koncertując z Piwnicą pod Baranami dała się poznać publiczności USA, Kanady, Norwegii i Włoch. Z własnym recitalem odwiedziła Wielką Brytanię, Niemcy i Austrię. W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, którą można kupić wyłącznie przy okazji koncertów.

Na scenie towarzyszą artystce:

TOMASZ KMIECIK – kompozytor wielu piosenek śpiewanych przez Agatę Ślazyk, od kilku lat również piwniczny pianista.
MICHAŁ PÓŁTORAK – artysta, który nie lubi, gdy się mówi o nim legendarny skrzypek piwniczny.

20 lipca, godz. 19.00
choć ukryty dla oka!
Kaczmarski o kondycji człowieka

Występują:
JAGA WROŃSKA – śpiew
BARTŁOMIEJ RADOS – gitara, śpiew
ŁUKASZ KOZUB – gitara, śpiew
JAROSŁAW HANIK – fortepian
KAZIMIERZ MADEJ – słowo

Koncert Jagi Wrońskiej i artystów z Kabaretu Loch Camelot miał swoją premierę w listopadzie 2008 roku. Jest próbą przełamania stereotypu Jacka Kaczmarskiego jako Barda Solidarności. Jaga Wrońska zaprezentuje nietypowy program, w którym znajdą się takie utwory jak: O głupim Jasiu, Źródło, Światło i szereg piosenek mówiących o kondycji artysty i człowieka. Będą również utwory, które powstały z inspiracji dziełami malarskimi i literackimi. Przejmujące teksty – w mocnych aranżacjach muzycznych (brawurowy Jarosław Hanik przy fortepianie) – będzie można usłyszeć w niezwykłej interpretacji krakowskiej artystki Jagi Wrońskiej, która zawsze marzyła, by śpiewać Jacka Kaczmarskiego. Choć to ambitne wyzwanie, bo to przecież męska piosenka (jak mówi Ewa Kornecka, kompozytorka), projekt spotyka się z bardzo żywym odbiorem publiczności i zbiera dobre recenzje. Koncert jest okazją do poddania się niezwykle silnemu, elektryzującemu głosowi artystki, zwanej polską Edith Piaf; który znakomicie też brzmi w tym odważnym repertuarze.

JAGA WROŃSKA - wokalistka, poetka, kompozytorka, gwiazda krakowskiego kabaretu Loch Camelot. Uczestniczka prestiżowego koncertu Artyści Krakowa na 750-lecie Miasta, stypendystka Miasta Krakowa 2008 w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa. Śpiewa w językach polskim, francuskim, niemieckim, a także w jidysz, hebrajskim. Współpracuje od trzech lat z Teatrem Powszechnym w Radomiu.

27 lipca, godz. 19.00
Skąd się biorą mężczyźni…

AGNIESZKA CHRZANOWSKA
WOJCIECH PIECZKA – fortepian, akordeon
DOMINIK KLIMCZAK – perkusja
DOMINIK WYWROCKI – kontrabas

Koncert Skąd się biorą mężczyźni… jest skonstruowany tak, by kolejne kompozycje artystki przynosiły odpowiedzi na pytania nurtujące kobiety od zawsze: skąd się biorą mężczyźni czy posiadają duszę, jakimi charakteryzują się cechami i czy można doprowadzić do porozumienia płci?

Ważnym elementem koncertu jest dialog z widzami. Artystka przytacza statystyki mówiące o sytuacji kobiety w świecie, omawia cechy i uwarunkowania genetyczne zachowań mężczyzn, podkreślając, że w komunikacji między kobietami a mężczyznami wciąż najsłabszym punktem jest wzajemne poznanie. Podążamy bezrefleksyjnie wytartymi ścieżkami stereotypów, poddając się wszechobecnej presji rodziny, społeczeństwa, państwa i religii. Literatura, która ma ogromny wpływ na nasze kształtowanie nie opisuje właściwie szczęśliwych związków. Pokutują dwa modele relacji, z jednej strony Tristan, który wielbi duszę Izoldy, ale nie może połączyć się z jej ciałem, z drugiej Don Juan, który porozumieniem dusz nie był zainteresowany.

W ramach eksperymentu artystka stworzyła specjalny dokument na podstawie wiersza Michała Zabłockiego Nie taka jak Ty i podczas koncertu próbuje doprowadzić do podpisania Aktu POROZUMIENIA PŁCI przez przedstawicieli obojga płci.

W programie koncertu znalazły się utwory z płyt: Nie bój się nic nie robić, Cały świat płonie, Tylko dla kobiet, Bez udziału gwiazd oraz albumu, którego premiera planowana jest na jesień 2011. Autorem części tekstów jest Michał Zabłocki, a części sama Agnieszka.

AGNIESZKA CHRZANOWSKA - kompozytorka, piosenkarka, aktorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyrektor Artystyczny założonego przez siebie Radiowego Teatru Piosenki w Radiu Kraków. Autorka audycji radiowej „Nieobojętna częstotliwość drgań” emitowanej w Radiu Kraków, której założeniem jest prezentowanie polskich kompozytorów, autorów tekstów i wybitnych interpretatorów, których twórczość skoncentrowała się wokół piosenki literackiej. Wydała albumy: 1996 – Słowa, 1998 – Nie bój się nic nie robić, 2000 – Cały Świat płonie, 2004 – Ogień olimpijski, 2005- Tylko dla kobiet, 2009 – Bez udziału gwiazd. Laureatka 21. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za utwór „Camille Claudel. Nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski Wawrzynem olimpijskim w dziedzinie Sztuki za album Ogień olimpijski. Nominowana do nagrody Fryderyk 2000 i 2005 za albumy Cały Świat płonie i Tylko dla kobiet.

Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków
Projekt współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków

Dodaj komentarz