• 2011-06-29

Wystawa „Kalina Jędrusik w podróży”

30 czerwca 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Instytutu Teatralnego w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Kalinie Jędrusik w 20 rocznicę śmierci i 80-te urodziny artystki. Ekspozycję autorstwa Zbigniewa Dzięgiela i Michała Budnego będzie można zwiedzać do października 2011 r.

Materiały udostępnione przez organizatora

Materiały udostępnione przez organizatora

Podróż ziemska Kaliny Jędrusik zakończyła się w nocy, 7 sierpnia 1991 r., w jej domu na warszawskim Żoliborzu. Mimo upływu 20 lat od jej nagłej śmierci Kalina wciąż żyje dla tych, którzy ją znali i nadal pamiętają. Jednym z nich jest Zbigniew Dzięgiel, pomysłodawca wystawy Kalina Jędrusik w podróży. Kalinę poznał w 1988 r. przeprowadzając z nią wywiad dla Programu 3 Polskiego Radia.

Istotnym elementem wystawy będą nieznane fotografie Kaliny Jędrusik, m.in. zdjęcia z dzieciństwa, ze ślubu ze Stanisławem Dygatem, z planów filmowych i telewizyjnych, fotosy ze spektakli teatralnych, fotografie z podróży (Kalina uwielbiała podróżować), fotografie Kaliny w kuchni, a także ostatnie zdjęcie artystki z 4 sierpnia 1991 r.

Na wystawie znajdą się też inne przedmioty po Kalinie a wśród nich m.in.: sweter Merylin Monroe (kupiony przez Kalinę w Ameryce w 1973 r.), dwa portrety Kaliny, które przez lata wisiały w salonie Dygatów (jeden jest autorstwa Lucyny Legut, drugi pędzla Zofii Góralczyk); listy Kaliny do Stanisława Dygata; osobisty kalendarzyk; czy też krzyżyk z rubinami – kultowy ozdobnik dekoltu Kaliny.

Wystawa nie będzie jednak składowiskiem rupieci, ani też tradycyjną prezentacją fotek i pamiątek ku czci. Stanowić będzie ściśle zakomponowaną całość, swoistą instalację, rzeźbę, autorstwa Michała Budnego. Budny od kilku lat tworzy z kartonu i papieru ascetyczne w formie obiekty, dla których wzorem są prawdziwe przedmioty, określająca je przestrzeń i wypełniające ją zjawiska.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Artystyczna im. Kaliny Jędrusik Kalinowe Serce oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Kalina Jędrusik w podróży
Wystawa: lipiec – październik 2011 r.

Instytut Teatralny
ul. Jazdów 1
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Wystawa „Kalina Jędrusik w podróży””

  1. Sławimir

    Poszukuję tytułu sztuki wystawianej w TV ( w latach 1980-1990 )w której występowała Pani Kalina i grała osobę pełna wdzięku oczywiście i urody, ale poprzez sprawiania przyjemności swoim rozmówcom zachwycając się ich zaletami załatwiała wszystkie sprawy życiowe, nawet te trudne.
    Zapamiętałem tę sztukę i dobrze byłoby ja przypomnieć lub ponownie wystawić. Polecam wspaniała.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz