• 2011-06-29

Wystawa 15. Salon Plakatu Polskiego

Od 7 lipca do 4 września 2011 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można oglądać ponad 500 plakatów wydanych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, podczas 15. edycji Salonu Plakatu Polskiego.

Wojciech Korkuć "15 Salon Plakatu Polskiego". Materiały udostępnione przez Muzeum Plakatu w Wilanowie

Wojciech Korkuć "15 Salon Plakatu Polskiego". Materiały udostępnione przez Muzeum Plakatu w Wilanowie

Salon Plakatu Polskiego przedstawia najnowsze osiągnięcia polskich grafików oraz główne trendy panujące w krajowej sztuce plakatu. Wystawa ma charakter otwarty. To twórcy decydują o tym, jakie prace zostaną zaprezentowane publiczności. Dzieła nie są poddane ocenie jury ani żadnej selekcji. Dzięki temu wystawa jest jednym z najbardziej obiektywnych przeglądów polskiej sztuki plakatu.

Różnorodność, barwność, spektakularność, świeżość – te określenia najlepiej oddają charakter ekspozycji – mówi Rafał Nowakowski, komisarz wystawy. – Salon Plakatu Polskiego to nie tylko aktualny obraz współczesnej polskiej grafiki warsztatowej i użytkowej. To również plastyczna interpretacja najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat.

Do udziału w tegorocznym Salonie Plakatu Polskiego zgłosiło się ponad 100 artystów, którzy zaprezentują łącznie około 500 prac. Odwiedzający będą mogli podziwiać zarówno plakaty początkujących grafików, jak i najnowsze dzieła największych mistrzów: Waldemara Świerzego, Lecha Majewskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Stanisława Wieczorka, Władysława Pluty, Macieja Buszewicza, Lexa Drewińskiego czy Leszka Hołdanowicza.

Tematem przewodnim 15. edycji Salonu Plakatu Polskiego jest nowoczesność – mówi Rafał Nowakowski. – Większość uczestników to młodzi, choć często już uznani artyści. Patrząc na ich dorobek, możemy mówić o nowej epoce w sztuce plakatu.

Nadesłanych prac czasem nie sposób opisać tradycyjnymi, konwencjonalnymi kategoriami – to często już jakby post-plakat. Cechuje je futurystyczna stylistyka, awangardowe rozwiązania plastyczne, czasem posunięte wręcz do granic komunikatywności, wizualna brawura i estetyczna drapieżność.

Salon Plakatu Polskiego organizowany jest od 1987 r. Wystawa odbywa się w wilanowskim muzeum na przemian z Międzynarodowym Biennale Plakatu.

Leszek Wiśniewski "Łagodny potwór". Materiały udostępnione przez Muzeum Plakatu w Wilanowie

Leszek Wiśniewski "Łagodny potwór". Materiały udostępnione przez Muzeum Plakatu w Wilanowie

15. Salon Plakatu Polskiego
od 7 lipca do 4 września 2011 r.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

Dodaj komentarz