• 2011-06-29

Nieformalna Grupa Avis „Medium rzeczy pospolitych”

10 lipca 2011 r. o godzinie 22.00 na małym dziedzińcu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się premiera spektaklu Nieformalnej Grupy Avis pt. Medium rzeczy pospolitych.

Plakat do spektaklu "Medium rzeczy pospolitych". Materiały udostępnione przez organizatora

Plakat do spektaklu "Medium rzeczy pospolitych". Materiały udostępnione przez organizatora

Monodram w wykonaniu Agnieszki Makowskiej to kompilacja wybranych dzieł wybitnych twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej, z autorskim scenariuszem Agaty Biziuk. Cytaty prowokują do wgłębienia się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości.

Aktorka wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje postawiony naprzeciw autentycznym doświadczeniom. Fakty przeciw mitom. Odarty zostaje system manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów.

Słodko-gorzka realizacja ma być swoistą odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji. Scenariusz wzbogacony o cytaty z utworów dotyczących martyrologii narodowej autorstwa Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego.

Nieformalna Grupa Avis
Medium rzeczy pospolitych
reżyseria: Agata Biziuk
występuje: Agnieszka Makowska
scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka: Mateusz Czarnowski
zespół muzyczny w składzie: Piotr Bruski, Mateusz Czarnowski, Michał Czarnowski
konsultacja: Kamil Kopania, Przemek Głowa
koprodukcja: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – Piwnica przy Krypcie

Premiera: 10 lipca 2011 r.

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

Dodaj komentarz