• 2011-06-29

Marek Cecuła “Kronika Kielecka”

2 lipca 2011 roku o godz. 14.00 w Galerii Kaplica Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się wernisaż wystawy Marka Cecuły pt. Kronika Kielecka.

Marek Cecuła "Kronika Kielecka". Zdjęcie z archiwum artysty

Marek Cecuła "Kronika Kielecka". Zdjęcie z archiwum artysty

Kronika Kielecka to praca o fragmentach życia artysty i miast do którego wrócił po wielu latach. Ułamki wizerunków przeszłości i współczesności tworzą jedną eklektyczną materię, permanentnie zatopioną w fragmentach domowej porcelany.

Duża ilość małych porcelanowych odłamków pokrytych kalką ceramiczną z fragmentami zdjęć włożono luzem do gabloty (130cm x130cm, stół na 4 nogach bez blatu, otwarty na głębokość 15 cm. bez nakrycia, wysokość stołu 95cm).

Odłamki porcelany wypełniają połowę wnętrza całego stołu (zbiornik) i tworzą może fragmentów wymieszanej historii. Praca jest interaktywną instalacją, gdzie oglądający wystawę zaproszeni są do grzebania w zbiorniku stołu i przeglądaniu ilustracji na porcelanowych ułamkach, odnajdywanie fragmentów, które coś znaczą, wizerunków mówiących o czymś z bliskiej pamięci, odkrywania detali przypominających ich własne życie.

Marek Cecuła urodził się w 1944 roku w Częstochowie. Dzieciństwo spędził w Kielcach. Mając 16 lat w pojedynkę wyruszył na poszukiwanie swojego miejsca. Przemierzył Europę Zachodnią, Izrael, Brazylię. W końcu w 1976 roku dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł na stałe, dziś jest uznawany za jednego z najciekawszych polskich ceramików pracujących za granicą.

Należy do twórców związanych z nurtem Odrodzenia Rzemiosła (Craft Revival), który w USA w ostatnich latach przeciwstawił się skomercjalizowanej produkcji masowej. Twórczości Cecuły towarzyszą różne stylistyki – od fascynacji tradycyjną porcelaną japońską, przez inspirację Bauhausem i radziecką awangardą do dekonstrukcji.

W ostatnich latach artysta odchodzi jednak od architektury stołu w stronę prac o bardziej konceptualnym charakterze, mającym zarazem związek z ludzką egzystencją (np. Higiena i Skatologia). Cecuła działa również w obszarze określanym mianem urban design. Przykładem tej działalności może być projekt Stacja, który pojawił się na ulicach norweskiego miasteczka Porsgrunn.

W 1983 roku Marek Cecuła przyjął propozycję nowojorskiej Parson School of Design i od podstaw zorganizował w niej wydział wzornictwa ceramicznego.

Marek Cecuła Kronika Kielecka
2.07-15.08.2011 r.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
ul. Topolowa 1
26-505 Orońsko

Dodaj komentarz