• 2011-06-29

Julian Bohdanowicz – Rysunek satyryczny

1 lipca 2011 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Juliana Bohdanowicza Rysunek satyryczny.

Bohdanowicz - Rysunek. Materiały udostępnione przez organizatora

Bohdanowicz - Rysunek. Materiały udostępnione przez organizatora

Artysta podejmuje w swych pracach szerokie spektrum tematów: można znaleźć tu zarówno wielką politykę, jak i życie codzienne, wątki obyczajowe, rodzinne, czas wolny, sztukę wysoką i popkulturę. Jego rysunki są lekkie i proste, ale nigdy prostackie. Nie są też wydumanymi alegoriami, raczej błyskotliwym komentarzem, czytelnym i pogodnym.

Julian Bohdanowicz (ur. 1942) – polski rysownik, ilustrator książek i karykaturzysta. Absolwent Miejskiego Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliana Patki w roku 1967. W latach 1978-81 i 1987-90 redaktor graficzny tygodnika Szpilki. Członek jury i laureat na Festiwalu Dobrego Humoru. Część jego prac znajduje się obecnie w Muzeum Karykatury w Warszawie. Julian Bohdanowicz jest miłośnikiem psów rasy jamnik.

Współpracował i współpracuje z czasopismami, m. in.: Szpilki, Magazyn Rodzinny, Polityka, Polska. Ilustrował też wiele książek innych autorów, wydanych m.in. przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Naszą Księgarnię i Wydawnictwo Bertelsmann. Wielokrotny laureat Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki. Obecnie w dzienniku Polska publikuje cykl rysunków satyrycznych.

Julian Bohdanowicz – Rysunek satyryczny
1.07-25.08.2011 r.
Wernisaż: 1 lipca 2011 r. o godz. 17.00

Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

1 komentarz do artykułu “Julian Bohdanowicz – Rysunek satyryczny”

  1. Witaj Julianie, bardzo mi się podobają Twoje rysunki: wrażliwa kreska, sugestywne postacie i inteligentny dowcip – zawsze byłem Twoim fanem! Stara, dobra “polska szkoła” satyry…
    Serdecznie gratuluję Tobie i Lubuskiemu Muzeum wystawy.
    Stefan Papp

Dodaj komentarz