• 2011-06-29

Gra “Segment – PRL dla początkujących”

1 lipca 2011 r. o godz. 15.00 w Parku Kazimierzowskim w Warszawie (na tyłach Uniwersytetu Warszawskiego) odbędzie się otwarcie gry plenerowej Segment – PRL dla początkujących.

Materiały udostępnione przez organizatora

Materiały udostępnione przez organizatora

W roku 2010 obchodzono 30-lecie powstania Solidarności, która zmieniła losy Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Częścią obchodów rocznicowych było uruchomienie na Pl. Solidarności w Gdańsku realizowanej przez całą dobę gry plenerowej Segment czyli PRL dla początkujących. Teraz Segment zawita do Warszawy.

Segment – PRL dla początkujących to gra, która zostanie na stałe zainstalowana w przestrzeni miejskiej Stolicy. Głównym jej celem jest przybliżenie młodym mieszkańcom Warszawy codziennej rzeczywistości PRL oraz poszerzanie wiedzy o najnowszej historii Polski, w tym historii Solidarności.

Mapa. Materiały udostępnione przez organizatora

Mapa. Materiały udostępnione przez organizatora

Opis gry:

Segment – PRL dla początkujących to gra składająca się z dwóch skrzyżowanych kwadratów (10×10 m), a zasady nawiązują do klasycznych gier tj. Chińczyk czy Monopol. Krzyżujące się w grze kwadraty symbolizują dwie rzeczywistości: oficjalną PRL – owską oraz nieoficjalną, podziemną – drugi obieg.

Poruszając się na podstawie rzutu kostki uczestnicy gry realizują zaznaczone w scenariuszu polecenia, które odnoszą się do historii najnowszej. W scenariuszu określone są zadania, które trzeba w danym punkcie wykonać np. zatańczyć twista, przekazać informację o organizacji wiecu, przenieść konspiracyjne ulotki, uciekać przed Milicją, a także odpowiadać na pytania dotyczące Sierpnia ’80 oraz czasu Solidarności, itp.

Organizator:
Fundacja Centrum Solidarności, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

Komentarze (2) do artykułu “Gra “Segment – PRL dla początkujących””

 1. Piotrek Pawłowski

  Ej ale czy to nie jest plagiat przecież DSH już zrobiło taką grę SocLand ale tam byli chyba inni autorzy?

 2. hej!

  skopiowali inną grę:

  http://www.youtube.com/watch?v=rEUqEIr-6NI i
  https://picasaweb.google.com/JanDawidGebert/SocLand

  Ten Socland nie dość że lepszy to i ładniejszy i ciekawszy a FCS plagiatował pomysł.

Dodaj komentarz