• 2011-06-25

“Ten bezmiar nieba” w Bałtyckiej Galerii Sztuki

3 lipca 2011 roku o godz. 18.00 w Galerii Kameralnej w Słupsku odbędzie się wernisaż wystawy japońskiej grupy A 21 International Art Exhibition Osaka Ten bezmiar nieba.

Słupska wystawa grupy A 21 International Art Exhibition Osaka dzięki zaprezentowaniu różnorodności postaw i mediów daje możliwość przekrojowego spojrzenia na sztukę współczesnej Japonii. W projekcie uczestniczy 13 artystów.

"Ten bezmiar nieba", wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

"Ten bezmiar nieba", wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

A 21 International Art Exhibition to grupa japońskich artystów skupionych w Osace (drugim po Tokio najważniejszym ośrodku kulturalnym w Japonii) i rejonie Kansai. Twórcą i kuratorem grupy jest Tomio Matsuda.

W Japonii łączenie się artystów w grupy jest naturalną formą aktywności twórczej – w przeciwieństwie do Polski czy Europy Zachodniej, gdzie z przyczyn kulturowych uwaga skupiona zwykle jest na jednostce. Od swojego powstania w 2001 roku grupa A 21 International Art Exhibition wpisała się znacząco w życie artystyczne Japonii, wystawiając nie tylko w rodzimym kraju, ale również w krajach Zachodu, jak Niemcy, Polska, Francja czy Wielka Brytania, oraz w krajach Wschodu, jak Chiny, Korea Południowa i Japonia.

Do grupy A 21 International Art Exhibition należy obecnie przeszło 100 artystów pracujących w różnych mediach. Dzięki tej różnorodności możemy poznać całe spektrum estetyki współczesnej sztuki japońskiej – począwszy do prac o oszczędnej ekspresji, (jakiej oczekujemy myśląc o Japonii) poprzez szkło artystyczne, rzeźbę, na instalacji skończywszy. Wielu spośród japońskich artystów praktykuje buddyzm zen, co często przekłada się na ich twórczość. Stąd też sztuka ta nie posiłkuje się – jak w Europie – analizą i interpretacją otaczającego świata oraz naszych emocji.

Artyści japońscy unikają nazywania rzeczy, co więcej, zgodnie z duchem zen, przed przystąpieniem do twórczej aktywności starają się oni niczym nie absorbować i “oczyścić” umysł. Dlatego powiada się, że gdy tworzymy, cały wszechświat jest obecny na szczycie naszego ołówka (pędzla czy jakiegokolwiek narzędzia). Umysł jest wolny od koncepcji, wewnętrznego dialogu, wzorców oraz nazw – jest czysty i nieograniczony. Można wręcz powiedzieć, że sam jest TWORZENIEM.

Artyści nie potrzebują zatem intelektualnej analizy swojej twórczości. Za to częstym tematem ich rozmów jest technika i forma wykonanych prac. Przeważnie są to techniki własne, pochłaniające tygodnie systematycznej, wręcz medytacyjnej pracy. Zdarza się często, że artyści sami wykonują papier, który później wykorzystują w swych pracach. Z drugiej strony – mające dziś miejsce we współczesnej Japonii zetknięcie się odmiennych tradycji w kulturze i obyczajach owocuje mariażem nowych jakości.

"Ten bezmiar nieba", wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

"Ten bezmiar nieba", wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
Ten bezmiar nieba

Wystawa japońskiej grupy A 21 International Art Exhibition Osaka: Yumiko Okazaki, Itsuki Kabasawa, Keiko Koizumi, Isao Komatsu, Aishu Gen, Akemi Shuno, Eiko Negishi, Nobuko Ueda, Masako Fukuoka, Masako Matsumura, Akiko Morita, Nao Moritsu, Mitsuko Miyagawa, Tomio Matsuda.

wernisaż: 3 lipca 2011, godz. 18.00 – Galeria Kameralna, Słupsk, ul. Partyzantów 31a
Wystawa czynna do 31.08.2011. Galeria Kameralna, Baszta Czarownic
Kuratorzy wystawy: Ola Kujawska, Tomio Matsuda

Dodaj komentarz