• 2011-06-24

Wyszehradzka Fuzja Brzmień

8 lipca 2011 r. o godz. 18.30 w Klubie Muzycznym Forty Kleparz w Krakowie odbędzie się koncert plenerowy w ramach Letniej Szkoły Wyszehradzkiej – Wyszehradzka Fuzja Brzmień.

Fókatelep. Materiały udostępnione przez organizatora

Fókatelep. Materiały udostępnione przez organizatora

Koncert odbędzie się w ramach jubileuszowej, 10. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej organizowanej przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie.

Muzyka tworzona przez zaproszonych do udziału w koncercie artystów z Europy Środkowej i Wschodniej stanowi swoisty tygiel wpływów i inspiracji wyrażanych w unikatowych i osobnych dla wszystkich muzyków wydaniach. To nie tylko przekraczanie granic własnej kultury, ale także łączenie często skrajnie różnych gatunków muzycznych dla nowych jakości.

Ostatecznie jednak wszystkie te propozycje, pełne motywów cygańskich, słowiańskich, bałkańskich, latynoskich, afrykańskich, indiańskich czy jakichkolwiek innych, mają wspólny mianownik: folk.

Wystąpią: Fókatelep (H), Szidi Tobias (CZ-SK), Voo Voo i Ukrainni (PL-UA).

Voo Voo i Ukrainni – muzyka tej polsko–ukraińskiej formacji jest fuzją melodyjnego polskiego rocka i tradycyjnych ukraińskich pieśni obrzędowych, co potęguje jej słowiański wymiar. Podczas koncertu, na scenie, obok grupy Wojciecha Waglewskiego, będzie można zobaczyć i usłyszeć dwie wybitne śpiewaczki z ukraińskiego zespołu Drewno – Annę Ochrimczuk i Tatianę Sopiłka oraz ukraińskiego trębacza Jeka Didic.

Fókatelep to projekt stworzony w 2007 r. przez muzyków dwóch węgierskich zespołów psychodelicznych (Korai Öröm i Colorstar) oraz charyzmatyczną wokalistkę Annamárię Oláh. Zespół ma już na swoim koncie dwie płyty: Fókatelep (2009) i Fokadelic (2011), które stanowią rodzaj muzycznej wędrówki po folklorystycznym świecie, w którym zderzają się motywy węgierskie, bułgarskie, cygańskie, latynoskie czy nawet afrykańskie. Dopełnieniem tej muzyki są węgierskie teksty pełne hiszpańskich i bułgarskich wpływów.

Koncerty zespołu Fókatelep to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także wizualne. Annamária Oláh przyciąga uwagę zarówno swoim elektryzującym głosem jak i ekstatycznym tańcem, w którym w pewien sposób uczestniczy cała formacja.

Szidi Tobias, okrzyknięta słowacką Tanitą Tikaram, to aktorka i wokalistka, która ma na swoim koncie cztery płyty. Współpracując ze słowackimi i czeskimi muzykami i poetami, tworzy delikatną i kameralną muzykę kobiecą. Jej głos znakomicie brzmi w towarzystwie akordeonu, wiolonczeli czy fletu. Na płytach Szidi Tobias odnaleźć można nie tylko wpływy słowackie czy czeskie, ale również węgierskie. Wokalistka udziela się także w innych projektach muzycznych, współpracowała między innymi z czeskim duetem Hapka-Horáček.

Szidi Tobias. Materiały udostępnione przez organizatora

Szidi Tobias. Materiały udostępnione przez organizatora

Wyszehradzka Fuzja Brzmień
8 lipca 2011 r., godz. 18.30

Forty Kleparz
ul. Kamienna 2-4
Kraków

Dodaj komentarz