• 2011-06-24

„Willkommen w Zoppotach” w Teatrze Wybrzeże

1 lipca 2011 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie w ramach Festiwalu Wybrzeże Sztuki i z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, odbędzie się premiera spektaklu pt. Willkommen w Zoppotach w reżyserii Adama Orzechowskiego.

"Willkommen w Zoppotach". Plakat: Andrzej Krajewski

"Willkommen w Zoppotach". Plakat: Andrzej Krajewski

Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża, w plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki… Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata

Willkommen w Zoppotach, opublikowane pod tytułem Było to nad Bałtykiem, to zjadliwa satyra na prowincjonalną i snobistyczną Polskę i Polaków, którzy z tęsknotą patrzą w stronę mitycznego Zachodu. Adolf Nowaczyński stworzył przezabawny, karykaturalny obraz przedwojennego społeczeństwa, w którym niestety możemy przeglądać się do dziś.

Premiera Teatru Wybrzeże będzie drugą – po niemal stu latach – sceniczną prezentacją tego tekstu. Było to nad Bałtykiem zostało napisane i opublikowane w roku 1914 i wystawiona dwa lata później w Teatrze Polskim w Kijowie.

Adolf Nowaczyński
Willkommen w Zoppotach
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk

Występują: Piotr Chys, Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Mirosław Krawczyk, Maria Mielnikow-Krawczyk, Piotr Łukawski, Wanda Neumann, Marzena Nieczuja-Urbańska, Robert Ninkiewicz, Andrzej Nowiński, Małgorzata Oracz, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański oraz Piotr Biedroń.

Premiera: 1 lipca 2011 r.

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
Bohaterów Monte Cassino 30
81-767 Sopot

Dodaj komentarz