• 2011-06-22

2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Od 27 do 30 czerwca 2011 roku w Kinie Pod Baranami w Krakowie trwać będzie 2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego.

2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego - plakat (z materiałów organizatora)

2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego - plakat (z materiałów organizatora)

Kino Pod Baranami wspólnie z Ambasadą Francji i Gutek Film zaprasza na 2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W ciągu czterech dni przeglądu zaprezentowanych zostanie sześć najnowszych osiągnięć francuskiej kinematografii. W programie znajdą się premierowe pokazy trzech filmów: Kobiety z 6. piętra Philippe’a Le Guaya, Wolność Tony’ego Gatlifa i Dziewczyna z pociągu André Téchiné’a.

Program:

poniedziałek, 27 czerwca

20.45 KOBIETY Z 6. PIĘTRA | LES FEMMES DU 6ÈME ÉTAGE
reż. Philippe Le Guay, Francja 2010, 106’
Festiwal Filmowy w Berlinie: oficjalna selekcja.

Paryż, lata sześćdziesiąte. Jean-Louis Joubert, sumienny urzędnik państwowy i nudny ojciec rodziny odkrywa, że na szóstym piętrze jego mieszczańskiej kamienicy mieszka wesoła gromadka hiszpańskich pomocy domowych. Dzięki nim odkryje świat diametralnie różny od tego, w którym żyje i po raz pierwszy w życiu, pozwoli sobie na drobne przyjemności. Ale czy w wieku 45 lat naprawdę można wszystko zacząć na nowo? Drobiazgowe jak koronka odtworzenie epoki, dialogi skrojone na miarę. Film w subtelny sposób kpi z ideału miłości, która torpeduje różnice klasowe.

wtorek, 28 czerwca
20.45 RAZEM TO ZBYT WIELE | ENSEMBLE C’EST TROP
reż. Léa Fazer, Francja 2010, 96’

Clémentine i Sébastien, młodzi zapracowani rodzice, przyjmują pod swój dach Marie-France, matkę Sébastiena, która odkryła, że mąż ją zdradzał i że jego kochanka spodziewa się dziecka. Załamana Marie-France zachowuje się w domu swojego syna jak zbuntowana nastolatka rujnując dobre samopoczucie i autorytet młodego małżeństwa. Narodziny przyrodniego brata Sébastiena i euforia w jaką wpada jego ojciec ostatecznie komplikują sytuację. Przedstawiciele pokoleń zaczynają ze sobą walczyć, i to na noże.

środa, 29 czerwca
18.45 MECZET | DERNIER MAQUIS
reż. Rabah Ameur-Zaïméche, Francja 2008, 93’
Nagroda Louis-Delluc,
Grand Prix Forum w Berlinie,
Festiwal w Cannes 2008,
Nagroda Un Certain Regard de la Jeunesse

Mao, muzułmanin, właściciel warsztatu samochodowego leżącego na zapuszczonym terenie przemysłowym postanawia otworzyć w swojej firmie meczet. Nie wiadomo co nim kieruje: wspaniałomyślność czy wyrachowanie, dzięki któremu zapewni sobie spokój pracowników. Ale otwarcie meczetu oznacza również początek demokracji. Wkrótce obróci się ona przeciw szefowi, który odważył się sam wybrać imama, podczas gdy w tradycji muzułmańskiej musi to być decyzja wszystkich wiernych.

Ten przepełniony poezją i humorem film burzy stereotypy o imigrantach z Maghrebu i o świecie pracy. Film, w którym tożsamości etniczne, religijne i klasowe krzyżują się ze sobą i zwalczają nawzajem.

20.45 DZIEWCZYNA Z POCIĄGU | LA FILLE DU RER
reż. André Techiné, Francja 2008, 105’

Inspiracją do filmu było prawdziwe wydarzenie – jedno z najbardziej nagłośnionych we Francji w ostatnich latach. 4 lipca 2004 roku młoda dziewczyna, nie będąca Żydówką, twierdzi, że padła ofiarą brutalnej antysemickiej napaści w pociągu linii D. Wybucha skandal. Media rozdmuchują sprawę, politycy są oburzeni. Dwa dni po złożeniu doniesienia, dziewczyna przyznaje, że skłamała.

Dziewczyna z pociągu opowiada jej historię. Na ekranie nazywa się Jeanne i mieszka ze swoją matką Louise na przedmieściach Paryża. Pewnego dnia przeznaczenie puka do ich drzwi. Louise spotyka Samuela Bleisteina, sławnego adwokata, znajomego z czasów młodości. Kłamstwo Jeanne sprawi, że ich oddalone o kilometry lat świetlnych światy się przetną.

czwartek, 30 czerwca
18.45 TRUCIZNA | UN POISON VIOLENT
reż. Katell Quillévéré, Francja 2010, 92’
Festiwal w Cannes 2010: oficjalna selekcja

Anna, 14 lat, wraca na wakacje z internatu i przygotowuje się do bierzmowania. W domu rodzinnym panuje jednak ciężka atmosfera. Ojciec wyprowadził się i chce rozwodu, a załamana matka szuka wsparcia u miejscowego księdza. Anna zbliża się do dziadka – czułego i obdarzonego dużą fantazją. Data bierzmowania staje się coraz bliższa, ale Anna zakochuje się w Pierre i zaczyna mieć wątpliwości. W głębi siebie chce oddać się ciałem i duszą – tylko komu?

20.45 WOLNOŚĆ | LIBERTÉ
reż. Tony Gatlif, Francja 2008, 111’

Historyczny fresk o prześladowaniu Cyganów podczas drugiej wojny światowej. Druga wojna światowa. Théodore, weterynarz, jest merem małego miasteczka leżącego na terytorium okupowanym przez nazistów. Pewnego dnia na winobranie do miasteczka przyjeżdża cygański klan Puri Dai. Lisa Lundi, nauczycielka w miejscowej szkole, stara się przekonać przybyszów, żeby zapisali swoje dzieci do szkoły co staje się źródłem zabawnych nieporozumień. Beztroska i radość nie trwają jednak długo: naciski wywierane przez policję Vichy i gestapo na nomadów stają się coraz silniejsze i nad klanem ciąży coraz większe niebezpieczeństwo. Cyganie chcą wyruszyć w drogę – tak jak robili to od wieków…

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz