Filmowy defekt samotności

28 czerwca 2011 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi otwarta zostanie wystawa Filmowy defekt samotności. Będzie to multimedialna (fotografia, malarstwo, wideoinstalacja) wystawa zbiorowa.

Bartek Jarmoliński - Postery (z materiałów organizatora)

Bartek Jarmoliński - Postery (z materiałów organizatora)

W jej ramach zobaczymy prace nawiązujące do znanych z historii kina dzieł filmowych, sylwetek kultowych aktorów oraz często obecnych w filmach motywów: samotności bohatera, szukania swego miejsca w świecie, przemijania. W ekspozycji biorą udział: Izabela Łapińska, Izabela Maciejewska, Bartek Jarmoliński, Janusz Połom.

Druga część wystawy prezentuje fotografie studentów PWSFTviT w Łodzi z cyklu Ostatni seans, ukazujące budynki dawnych, nieczynnych już kin. Prace Izy Łapińskiej (która użyczyła tytułu swej serii do całej wystawy), Izy Maciejewskiej i Janusza Połoma opierają się na wzajemnych relacjach pomiędzy fotografią i filmem.

Cykl wielkoformatowych zdjęć Izy Łapińskiej, wpisuje się w nurt found footage. To kadry wybrane ze znanych dzieł mistrzów kina europejskiego, tej miary, co: Alain Resnais, Krzysztof Kieślowski, Jean-Luc Godard, Michelangelo Antonioni, Bernardo Bertolucci. Artystka nie pokazuje kolejnych ujęć, dokonuje selekcji obrazów, zarówno pod względem treści, jak kompozycji, kreując nową jakość. Tworzy poetyckie mini-opowieści o ludzkiej samotności w świecie.

Recyklingu kadrów ze Zwierciadła Andrieja Tarkowskiego, filmu będącego metaforą przemijania, poszukiwania minionego czasu, raju bezpowrotnie utraconego, dokonuje Iza Maciejewska. Jej prace, przyjmujące formę zdjęć umieszczonych w light-boxach oraz wideoinstalacji, bazują na tych obrazach z dzieła Tarkowskiego, które zainspirowane zostały malarstwem (mi.in. Vermeera, Brueghla, Mistrzów Światła Świecy). W innej instalacji wideo artystki postać chłopca, wzorowana na bohaterze Medium Jacka Koprowicza, prowadzi widzów na wystawę główną.

Janusz Połom w cyklu fotografii o znamiennym tytule Znikąd do nikąd odwołuje się do motywu samotnej podróży człowieka przez życie. Wysmakowane estetycznie zdjęcia ukazują sylwetkę mężczyzny wędrującego z walizką w ręku przez bezkresne przestrzenie pól i łąk, sfotografowanych w każdej porze roku.

Ułożone w sekwencje fotografie – przywodzące na myśl kadry filmowe – urzekają plastycznością. Ubrana w czarny płaszcz i kapelusz niewielka postać (widoczna zawsze w odległych planach) została wpisana w soczystą zieleń traw, ostrą żółć kwitnących łubinów czy nieskazitelną śnieżną biel. To symbol każdego człowieka wrzuconego w świat i szukającego sensu własnej egzystencji. Cykl ten artysta pokazuje także w formie wideoinstalacji.

Izabela Łapińska "Filmowy defekt samotności" (z materiałów organizatora)

Izabela Łapińska "Filmowy defekt samotności" (z materiałów organizatora)

Bartek Jarmoliński serią swoich obrazów Postery składa hołd tragicznie lub przedwcześnie zmarłym polskim aktorom. Z wielką precyzją, niemal hiperrealistycznie, przedstawia wizerunki Zbigniewa Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Ewy Sałackiej czy Jacka Chmielnika, posługując się estetyką plakatu inspirowanego sztuką pop-artu.

Te same ikony kina polskiego artysta prezentuje w formie rysunków-miniatur, naśladującej znaczki pocztowe. Autor prowadzi swoistą grę z odbiorcą, który nie wie, czy owe plakaty i znaczki obecne były kiedykolwiek w obiegu.

Studenci łódzkiej Szkoły Filmowej z pracowni Marka Szyryka pokazują budynki – ich fasady i wnętrza – nieczynnych już kin. Niektóre z nich zmieniły swoje przeznaczenie, stały się sklepem, kaplicą lub dyskoteką. Inne stoją puste i zrujnowane. Niewielkie, nieco staroświeckie, za to posiadające niepowtarzalny klimat przybytki X Muzy odeszły do lamusa. Ich miejsce zajęły standardowe, wszędzie podobne, multikina – bez aury i duszy.

Wystawa czynna w okresie: 28 czerwca – 31 sierpnia 2011 r.
Wernisaż: 28 czerwca 2011, godz. 18.00

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Plac Zwycięstwa 1
Łódź

Dodaj komentarz