• 2011-06-20

Pospolite ruszenie

18 czerwca 2011 r.  na wrocławskim Gaju zauważono cud. Wrocławski artysta i performer L.U.C wraz ze grupą PER4M zmienił kolorowy, ale z głową odremontowany blok w mini komiks komentujący wielką infekcję skórną polskich osiedli. Tak rozpoczęła się akcja społeczna Pospolite Ruszenie, której towarzyszy premiera singla muzycznego L.U.C-a z warszawskim raperem Sokołem.

Bloki podziękowały za uzdrowienie (zdjęcie z materiałów organizatora)

Bloki podziękowały za uzdrowienie (zdjęcie z materiałów organizatora)

Zwierzęta na elewacji bloku za sprawą dorobionych chmurek komiksowych podziękowały za zdrową, nieswędzącą skórę. CUD! – krzyczy kura, która wyjątkowo nie jest ani seledynowa ani różowa.

O cudach na ulicach naszych miast – takich jak remonty dworców mówi też singiel, który jest niezwykłym połączeniem kontrastowych osobowości. Spotyka się tu bowiem bardzo pokręcony i połamany styl L.U.C ze słynnym Prosto. – Sokoła. Artyści mimo odmiennych estetyk połączyli siły, by poruszyć coraz bardziej widoczny, a wręcz rzucający się w oczy problem. Utworu można posłuchać i ściągnąć go sobie ze strony Pospolitego Ruszenia.

Akcja społeczna ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat estetyki polskich miast i wielkiej choroby pstrokatych i szpecących renowacji naszych osiedli.

Patrząc na to jak wiele ludzi do nas spontanicznie się przyłączało czuję, że to na prawdę pospolite ruszenie- mówi L.U.C. – Chcemy poprawiać rzeczywistość wokół nas. Nie jesteśmy w stanie pojąć tych kolorów. Nie wiem czy to modernizm, czy postpunkrokoko. Marzy nam się, aby bloki, które dziś kokietują jak wymalowane 60-letnie tirówki przy szosie stały się np. galeriami tematycznymi – albo chociaż miały stonowane, jednolite kolory spójne z innymi zabudowaniami. Chcielibyśmy, aby powstały przepisy normujące kolorystykę albo by oddano tą przestrzeń młodym grafikom i plastykom- dodaje artysta.

Pospolite ruszenie
Wrocław

Dodaj komentarz