• 2011-06-17

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych

27 czerwca 2011 roku w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk teatralnych MFST ITSelF.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych 2011 - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych 2011 - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych MFST ITSelF to teatralne biennale, którego szósta edycja odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 3 lipca 2011 roku. Festiwal organizowany jest przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Głównym celem Festiwalu jest promocja kultury teatralnej i młodych scenicznych talentów, wymiana doświadczeń, zbliżenie kultur poprzez zbliżenie artystów, a także zaprezentowanie Polski jako kraju wspierającego kulturę i doceniającego jej wpływ na rozwój społeczeństw. Na program Festiwalu, oprócz biorących udział w konkursie przedstawień dyplomowych zaproszonych przez nas szkół teatralnych, składają się liczne imprezy towarzyszące, w tym pokazy spektakli offowych, spotkania ze znanymi artystami sceny i ekranu, a także – po raz pierwszy w historii Festiwalu – otwarty warsztat teatralny, przeznaczony zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów.

Jury MFST:

Shri Robin Das, hinduski scenograf i reżyser teatralny, pedagog, związany z Państwową Szkołą Sztuk Dramatycznych w Dehli; realizuje zarówno klasyczny, jak i współczesny repertuar hinduski i europejski; prowadzi autorskie warsztaty teatralne, łączące profesjonalne metody aktorskie z tradycyjnymi formami teatru rytualnego.

Stacy Keach, amerykański aktor filmowy, telewizyjny, radiowy i teatralny, także producent, scenarzysta i reżyser filmowy; przez krytyków The New York Times nazwany najlepszym amerykańskim aktorem klasycznym od czasów Johna Barrymore’a; laureat wielu nagród, m.in. Złotego Globu za tytułową rolę Ernesta Hemingwaya w serialu biograficznym Bernharda Sinkela (1988).

Ramunė Marcinkevičiūtė, litewska krytyk i teoretyk teatru, członek rady artystycznej Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie; doktor nauk humanistycznych, autorka licznych publikacji krytycznych i naukowych, poświęconych współczesnemu teatrowi litewskiemu; znana w Polsce jako wielokrotna jurorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu.

Jeffrey Sichel, amerykański reżyser teatralny i operowy, dramaturg, pedagog; założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny Empty Space Theatre w Nowym Jorku; członek i delegat Komitetu Doradczo-Wykonawczego Katedry UNESCO; realizuje zarówno klasyczny repertuar dramatyczny, jak i eksperymentalne wielokulturowe projekty teatralne.

Krzysztof Zanussi, reżyser filmowy i teatralny, producent filmowy, pedagog, pisarz; dyrektor Studia Filmowego TOR; twórca zasłużony dla rozwoju kinematografii polskiej i europejskiej; laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń.

Komitet honorowy:

Erwin Axer (reżyser teatralny, pedagog, uczeń Leona Schillera),
Mario Biagini (włoski performer, asystent Jerzego Grotowskiego, dyrektor Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze),
Barbara Borys-Damięcka (reżyserka teatralna i telewizyjna),
Jan Englert (aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),
Agnieszka Holland (reżyserka i scenarzystka filmowa),
Maciej Nowak (krytyk teatralny i kulinarny, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie),
Jacques Lassalle (francuski reżyser i aktor teatralny, pedagog, dramatopisarz),
Daniel Olbrychski (aktor filmowy i teatralny),
Thomas Richards (amerykański performer, współtwórca Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze),
Andrzej Seweryn (aktor teatralny i filmowy, członek zespołu Comédie-Française, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie),
Peter Stein (niemiecki reżyser teatralny i operowy, twórca legendy berlińskiego Schaubühne),
Andrzej Wajda (reżyser filmowy i teatralny, założyciel Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie).

Festiwal: od 27 czerwca do 3 lipca 2011 roku.

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza
Ul. Miodowa 22/24
Warszawa

Dodaj komentarz