• 2011-06-17

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych

17 czerwca 2011 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się otwarcie Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych – wystawy prezentującej twórczość artystów z Bielska-Białej i regionu, która będzie odbywać się w kilku miejscach w mieście i potrwa do 28 sierpnia. O godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy w Galerii de facto, z kolei o godz. 18.00 w Galerii Bielskiej BWA otwarta zostanie największa wystawa z BFSW.

Yasuaki Onishi "Reverse of volume" 2010, Aomori Contemporary Art Centre w Japonii

Yasuaki Onishi "Reverse of volume" 2010, Aomori Contemporary Art Centre w Japonii

W czerwcu rozpoczął się również program międzynarodowych rezydencji artystycznych Beyond the time / Poza czasem. W Bielsku-Białej gości już Yasuakiego Onishi z Japonii oraz duet artystów: Titę Salinę i Irwana Ahmetta z Indonezji, którzy we wtorek zaprezentowali podczas spotkania swoje działania w przestrzeni publicznej, a aktualnie realizują warsztaty z uczniami z Liceum Plastycznego. W lipcu i w sierpniu w rezydencjach wezmą również udział Esperanza Cortes z USA oraz Michael Vincent Manalo z Filipin.

Na interdyscyplinarny przegląd tegorocznego Festiwalu składa się kilkaset prac z różnych obszarów sztuki wizualnej: od malarstwa, rysunku i grafiki, poprzez rzeźbę, fotografię, performans, aż po sztukę nowych mediów, z wideo na czele. Jedna z prac znajdzie swoje miejsce w przestrzeni miasta Bielska-Białej, inna zrealizowana będzie na górskiej polanie – w galerii obejrzymy jej dokumentację.

Większość prac prezentowanych będzie w Galerii Bielskiej BWA – tutaj zostaną pokazane malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba i fotografia. Razem z ekspozycją w Galerii Bielskiej BWA 17 czerwca zostanie otwarta wystawa w Galerii de facto oraz EXPE Galerii Eksperymentalnej, gdzie zostaną zaprezentowane prace z dziedziny grafiki, fotografii i wideo. W Muzeum na Zamku Sułkowskich już od 8 czerwca dla zwiedzających dostępna jest wystawa ceramiki. Z kolei 4 czerwca zakończyła się wystawa w Galerii Fotografii B&B pt. Fotografia młodych, wpisująca się w program festiwalu.

Tegoroczny festiwal ma charakter szczególny, odbywa się bowiem w roku jubileuszowym 100-lecia ZPAP oraz 65-lecia bielskiego Okręgu ZPAP. Te rocznice będą znakomitą okazją do nagrodzenia wyróżniających się artystów. Podczas wernisażu zostaną wręczone: Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz Nagroda Okręgu ZPAP w Bielsku-Białej za całokształt pracy twórczej. Również Dyrektor Galerii Bielskiej BWA wybierze spośród uczestników wystawy najciekawszego, najbardziej obiecującego autora, któremu zaproponuje indywidualną wystawę twórczości w 2012 roku.

Esperanza Cortez "The Couple" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Esperanza Cortez "The Couple' (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Otwarcie festiwalu będzie wiązało się również z promocją najnowszych wydawnictw Galerii Bielskiej BWA, związanych z zakończeniem projektu Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów, realizowanego przez Galerię w latach 2008-2011 we współpracy z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol, współfinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz Gminę Bielsko-Biała.

W ramach projektu zostały wydane: Miłośnicy, znawcy, koneserzy lub przechodnie Tomasza Warczoka i Łukasza Trembaczowskiego, Identyfikacja klastrów w biznesie kreatywnym regionu bielskiego i określenie ich potrzeb w zakresie wsparcia ze strony sektora publicznego, Lokomotywa. Wpływ kultury na rozwój lokalny oraz najświeższy z nich wszystkich, album prezentujący Kolekcję sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Festiwalowi towarzyszyć będzie katalog zawierający noty biograficzne, reprodukcje prac 145 autorów oraz dokumentację fotograficzną ekspozycji.

Otwarcie Festiwalu: Galeria Bielska BWA, 17 czerwca, godz. 18.00

18 czerwca – 28 sierpnia 2011
Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2011
Bielsko Biała

Dodaj komentarz