Butenko pinxit

6 lipca 2011 r. w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy rysunków oraz ilustracji Bohdana Butenki. Wystawa potrwa do 6 sierpnia 2011 r.

Bohdan Butenko - Butenko pinxit. Materiały udostępnione przez organizatora

Bohdan Butenko - Butenko pinxit. Materiały udostępnione przez organizatora

Wystawa będzie połączeniem dwóch rodzajów prezentacji. Pierwsza jest tradycyjna, złożona z wypożyczonych od artysty oryginałów ilustracji. Pokazany zostanie również cykl rysunków dla dorosłych z serii: Piłka nożna, oraz cykl rysunków satyrycznych, które z kolei wypożyczone zostaną z Muzeum Karykatury w Warszawie.

Wystawę uzupełnią realizacje cyfrowe, będące połączeniem różnych stylistyk artysty i powiększenia jego miniatur rysunkowych do rozmiarów monumentalnych. Wydruki cyfrowe wykonane zostały zgodnie z intencją autora, który otwarty na nowoczesne techniki i procesy druku cyfrowego, chętnie poddaje swoje prace eksperymentom z wykorzystaniem współczesnej techniki. Według artysty ożywia to jego ilustracje, jego twórczość wykonuje kolejny krok do przodu.

Wydruki cyfrowe wypożyczone zostaną z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Na wystawie nie zabraknie starych wydań książek z ilustracjami Bohdana Butenki ze zbiorów prywatnych jeleniogórskich kolekcjonerów.

Wystawa jest częścią projektu: Ponad ilustracją. Bohdan Butenko, Daniel Mróz.

Bohdan Butenko jest twórcą odbieranym przede wszystkim przez pryzmat ilustracji dziecięcej. Najbardziej znane jego realizacje to cykl komiksów o Kwapiszonie, Gapiszonie, ilustracje wierszy dla najmłodszych Jana Brzechwy (Na straganie, Androny), Juliana Tuwima (Okulary), Wandy Chotomskiej oraz Janiny Porazińskiej, ilustracje do literatury młodzieżowej, m.in.. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa Edmunda Niziurskiego oraz Cyryl, gdzie jesteś?, I ty zostaniesz Indianinem Wiktora Woroszylskiego.

Butenko jest również autorem ilustracji do książek dla dorosłych, m.in. Kultu ciała Mieczysława Srokowskiego, Vademecum dla tych, którzy pierwszy raz Jerzego Wittlina czy Postrzyżyn Bogumila Hrabala. Artysta tworzył  scenografie do Kabaretu Starszych Panów.

Skróty myślowe Butenki pozwalają przenosić się w czasie, fragmenty rysunków znajdują się w różnych miejscach książki, zadaniem czytelnika jest próba doścignięcia myśli twórcy i scalenie rozpierzchłych ilustracji w całość.

Bohdan Butenko - Stacja Nigdy. Materiały udostępnione przez organizatora

Bohdan Butenko - Stacja Nigdy. Materiały udostępnione przez organizatora

Do wielu ilustrowanych przez siebie wydawnictw autor dołączał rodzaj map topograficznych, które umieszczone na wyklejkach okładek, pozwalały odnaleźć się w przestrzeni książki. Mapy te stawały się z czasem punktem odniesienia dla pamięci, zapisem miejsc wyobrażonych, których już dawno nie ma, ale do których w każdej chwili można powrócić.

Butenko jest prekursorem nowoczesnego myślenia w grafice książkowej, nowatorskiego layoutu, kunsztu i dbałości o design ilustrowanych wydawnictw. Zarówno w obszarze ilustracji, jak i nowatorskiego opracowania tekstów od lat 50. XX wieku jest jednym z najlepszych designerów sztuki książki.

Butenko pinxit
Wernisaż: 6 lipca 2011 r. (po wernisażu spotkanie z Bohdanem Butenką)
Wystawa potrwa do 6 sierpnia 2011r.

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
58-500 Jelenia Góra

Dodaj komentarz