• 2011-06-13

Premiera plenerowego spektaklu Teatru Na Bruku

18 czerwca 2011 roku o godz. 18.00 (premiera) oraz o godz. 21.00 (drugi spektakl) na wrocławskim Rynku, obok pomnika Aleksandra Fredry, odbędzie się spektakl pt.: Historia Dolnego Śląska, Wrocławia na wesoło – cześć I Piastowie, w wykonaniu Teatru Na Bruku.

"Historia Dolnego Śląska, Wrocławia na wesoło" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

"Historia Dolnego Śląska, Wrocławia na wesoło" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Cykl interaktywnych spektakli plenerowych, Historia Dolnego Śląska, Wrocławia na wesoło od zarania dziejów – w konwencji niemego kina, opatrzony dowcipnym komentarzem.

Celem głównym przedsięwzięcia jest stworzenie widowiska, które przybliży szerokiej widowni niezwykłe dzieje naszego regionu i jego stolicy.

Część pierwsza Piastowie prezentuje m.in. założenie grodu (według tradycji) przez czeskiego księcia Vratislava, ustanowienie, przez cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego, w 1000 r. w mieście biskupstwa rzymskokatolickiego; przejęcie miasta i rezygnację z niego Czechów (za srebro i złoto); nieudane oblężenie przez króla niemieckiego Henryka V i zwycięską dla Krzywoustego potyczkę z armią niemiecką, zwaną bitwą na Psim Polu.

Rozwój grodu za Piotra Włosta i jego konflikt z Władysławem Wygnańcem, rządy po kolei sześciu Henryków (począwszy od Henryka I Brodatego i jego żony św. Jadwigi, po Henryka VI Dobrego zmarłego bezdzietnie i stanowiącego swym spadkobiercą Jana Luksemburczyka króla Czech). Nie może też zabraknąć w tej części obok Św. Jadwigi, Patrona Wrocławia Bł. Czesława… (a także zmiennych dziejów – współegzystencji z narodem Żydowskim ).

Język komedii niemego kina i dowcipny komentarz ( w języku polskim i angielskim) stanowią o widowiskowości i uniwersalności teatralnego przekazu. Spektakl pozbawiony jest bariery językowej i wiekowej.

Głównym elementem scenografii jest zmechanizowana konstrukcja parawanów wraz z animowanymi obrazami, ekranami przedstawiającymi sceny z historii, będącymi ilustracją dziejów z obyczajowością, tradycją, humorem (a nawet z okrucieństwem). Na spektakularność Historii… składają się: rozmach inscenizacyjny, mnogość użytych środków (wielość postaci historycznych), interaktywne happeningi, angażowanie widowni do czynnego udziału w spektaklu…, żonglerka formami (plan żywy, lalkowy, animowane obrazy czy rekwizyty, nieme kino, burleska, teatr w teatrze…) muzyka z epoki zaskakujące zmiany miejsc, akcji i czasu.

Scenariusz (na podstawie tekstów Mariusza Urbanka i innych), reżyseria, choreografia, inscenizacja: Bogdan Michalewski
Opracowanie muzyczne: Michał Wróblewski
Scenografia: Monika Konieczna, Michalina Kostecka, Andrzej Koczapski, Bogdan Michalewski i inni
Kostiumy: Ilona Szurkowska, Michalina Kostecka
Konstrukcja: Andrzej Koczapski
Występują: Dariusz Bronowicki, Arkadiusz Cyran, Piotr Koczapski, Klaudia Lewandowska, Bogdan Michalewski, Alina Proskin, Michał Wielewicki, Grzegorz Zakowicz

Teatr Na Bruku
ul. Kleczkowska 9/1
50-227 Wrocław

Dodaj komentarz