• 2011-06-13

Piotr Skiba – Heute bin ich der grösste

17 czerwca 2011 r. o godz. 19.00 w Galerii Entropia we Wrocławiu odbędzie się wernisaż nowych prac i malarstwa Piotra Skiby pt. Heute bin ich der grösste. Wystawa potrwa do 8 lipca 2011 r.

Piotr Skiba. Materiały udostępnione przez organizatora

Piotr Skiba "Bez tytułu" - fot. M. Jodko

Piotr Skiba, artysta, który z łatwością identyfikuje tropy stylistyczne sztuki, a także jej epistemologiczne i historiograficzne dygresje (np. projekty Between white modernism and black baroque, Sausage hero) nadaje jednocześnie swoim pracom niezwykle mocny wyraz egzystencjalny. Dotyczy on zarówno jego osoby, jak i portretowanych ludzi, detali, środowiska.

Na wystawie w Galerii Entropia prezentuje swoje najnowsze obrazy, które w nie do końca wiadomy, acz niepokojący sposób wciągają widza w mentalny obszar Nieznanego, Innego, Nieoswojonego, będącego poza granicą tzw. normy.

Mogą być to np. niewielkich rozmiarów wizerunki osób rodzaju freaks, fizycznych odmieńców rodem z dokumentalnych fotografii przełomu XIX i XX w, enigmatycznych postaci o fragmentarycznie ujętym, nieczytelnym, mglistym wyrazie lub wielkoformatowy obraz niezidentyfikowanej przestrzeni, a raczej tylko fragmentu podłogi będący w istocie na poły abstrakcyjnym przedstawieniem.

Całość nie jest dekoracją i oddziałuje sugestywnie, emanując dość klaustrofobicznym klimatem, podszytym alienacją. Granica normy istnieje również w percepcji bowiem prace artysty dość płynnie ewoluują pomiędzy abstrakcją i figuratywnością, łącząc je i wyrafinowanie przekraczając.

Tytuł, który luźno można przetłumaczyć Dzisiaj jestem zadowolony, czuję się dobrze brzmi jak kamuflaż, tworzy jednocześnie rodzaj ironicznego dystansu, a może po prostu wyraża spełnienie?

Piotr Skiba. Materiały udostępnione przez organizatora

Zdjęcie artysty w pracowni - fot. M. Jodko, 2011

Piotr Skiba (ur. 1980), absolwent ASP we Wrocławiu (2006), laureat Konkursu im. E.Gepperta (2005) i Samsung Art Master (2005), stypendysta Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Tworzy obrazy, filmy, obiekty, instalacje.

Piotr Skiba – Heute bin ich der grösste
17 czerwca – 8 lipca 2011 r.
otwarcie: 17 czerwca 2011 r., godz.19.00

Galeria ENTROPIA
ul.Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz