• 2011-06-13

berek! Szukaj sztuki na Dworcu PKP w Tarnowie

20 czerwca 2011 roku o godzinie 9.00 oraz o 19.00 w Galerii Miejskiej w Tarnowie odbędzie się otwarcie wystawy BEREK! SZUKAM!

Suzuki Affice, Ściana Suzuki, 2010, fot. Ernest Wińczyk (dzięki uprzejmości CSW Znaki Czasu w Toruniu)

Suzuki Affice, Ściana Suzuki, 2010, fot. Ernest Wińczyk (dzięki uprzejmości CSW Znaki Czasu w Toruniu)

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, gdzie była prezentowana po raz pierwszy. Tym razem Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza na niezwykłą, interaktywną wystawę familijną, prezentującą prace młodych artystów i projektantów, które inspirują do twórczego odkrywania potencjału przestrzeni i podjęcia wspólnej gry w chowanego.

Powiedz berek! albo szukam! i każde miejsce na ziemi może zamienić się w plac zabaw!

Międzynarodowy projekt BEREK! SZUKAM! jest pretekstem do odkrywania miejsc do zabawy w obrębie formalnych, instytucjonalnych reguł, próbą ucieczki od zasad zwiedzania wystaw w ciszy i biernego podążania za narracją zaproponowaną przez kuratora. Wystawa zachęca zwiedzających do ruchu, działania, obserwowania, szukania połączeń i komunikowania się inaczej, do ustalania własnych reguł.

BEREK! SZUKAM! podejmuje też problem rosnącej potrzeby tworzenia przestrzeni prywatnych i azylów. W jaki sposób odnoszą się do niej współcześni artyści, designerzy i architekci? Co się dzieje z twoją prywatnością, gdy sportretuje cię Google Street View? Co dzieje się z bezdomnymi, gdy parki są zamykane na noc? Czy są alternatywne sposoby ukrywania się?

BEREK! SZUKAM! inspiruje do ustalania własnych zasad gry, do stawiania pytań i podążania tropami pozostawionymi przez artystów i projektantów o nieskrępowanej wyobraźni.

Artyści: Dinie Besems, Cynthia Hathaway, Guy Keulemans, Bartosz Mucha, Leonard van Munster, Eric von Robertson, Suzuki Affice
Kuratorki: Joanna van der Zanden, Agnieszka Pindera
Projekt graficzny: Rafał Jara & Urszula Jara

Leonard van Munster, bez tytułu (Szałas), instalacja, dzięki uprzejmości CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Leonard van Munster, bez tytułu (Szałas), instalacja, dzięki uprzejmości CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Joanna Van Der Zanden mieszka i pracuje w Amsterdamie. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie w Utrechcie i wydziału mody na Hogeschool voor de Kunsten, również w Utrechcie. Od 1996 do 2001 była członkiem pionierskiego zespołu agencji komunikacji KesselsKramer. Do stycznia 2010 dyrektorka artystyczna Platform21 – inkubatora dla planowanego centrum designu w Amsterdamie, gdzie zainicjowała projekty takie jak m.in. Me and My Character, Platform21 = Folding, Platform21 = Hacking IKEA i Platform21 = Repairing (z tego projektu pochodzi słynny Repair Manifesto).

Interesują ją głównie poszukiwania nowych formatów kulturowych, w ramach których publiczność włączana jest w proces zarówno planowania, jak i tworzenia projektów przestrzeni i wdrażanych do produkcji przedmiotów. Uważa, że współczesne instytucje kulturalne powinny funkcjonować jako katalizatory stymulujące krytyczne i kreatywne myślenie i tworzenie. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektorki firmy Throwing Snowballs – zajmuje się tworzeniem koncepcji kuratorskich i edukacyjnych bazujących na designie i przemyśle modowym. W tym roku została dyrektorem artystycznym prestiżowej imprezy Rotterdam Design Prize.

Wystawa organizowana dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie

Otwarcie: 20 czerwca 2011 roku o godzinie 9.00 i o godzinie 19.00.
Wystawa czynna do 20 lipca 2011 roku.

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Dworzec PKP
Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz