• 2011-06-13

9. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu

20 czerwca 2011 roku w parku im. Stanisłwa Tołpy we Wrocławiu rozpocznie się 9. Przegląd Sztuki SURVIVAL. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu to Kiedy park staje się areną.

9. Przegląd Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu, materiał udostępniony przez organizatora

9. Przegląd Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu, materiał udostępniony przez organizatora

Co roku SURVIVAL wkracza w inną przestrzeń Wrocławia. 9 edycja Przeglądu będzie miała miejsce w parku im. Stanisława Tołpy (dawny Park Nowowiejski) usytuowanym na granicy dwóch dzielnic Wrocławia: Śródmieścia i Ołbina, będzie więc polem do eksperymentalnego sposobu ekspozycji prac artystów.

Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej Wrocławia, poza instytucjami wystawienniczymi. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę. W zderzeniu tym może okazać zarówno swoją wielkość, jak i odsłonić słabość i zbędność.

Hasłem przewodnim SURVIVALU 9, jest podtytuł Kiedy park staje się areną, który odwołuje się zarówno do kumulowania aktywności mieszkańców w wydzielonych, rekreacyjnych arteriach, specyficznej estetyki tych miejsc, jak i nieskrępowanego korzystania z otwartych przestrzeni miejskich.

Park jako obiekt użytkowy spełnia kilka podstawowych funkcji społecznych: umożliwia użytkownikom rekreację i kontakt z przyrodą, zaspokaja potrzeby estetyczne, umożliwia kontakt z innymi ludźmi. Większość polskich parków staje się areną opozycyjnych praktyk porządkowania (dbałość o szatę przyrodniczą i elementy przestrzenne) i nieposłuszeństwa, czyli wykorzystywania fragmentów parku do zaspokajania indywidualnych potrzeb oraz realizowania jednostkowych (nierzadko oryginalnych) pomysłów i aspiracji.

Współczesny park pełni także funkcję salonu miasta – jego otwarta przestrzeń sprzyja dość powszechnej ludzkiej skłonności do paradowania i wystawiania się na widok. Przyrównanie parku do salonu (a więc pomieszczenia, które pełni reprezentacyjny charakter) odnosi się także do procesu budowania wizerunku współczesnych metropolii w oparciu o odnawianie i estetyzację jego wybranych (reprezentacyjnych) fragmentów.

Prace artystów, które zobaczymy podczas czerwcowego Przeglądu Sztuki SURVIVAL, będą w rozmaity sposób korespondować z tym tematem odnosząc się jednocześnie do takich pojęć jak: społeczne więzi, szlaki, ślady, widoczność/niewidoczność, ogród, ekspozycja/wystawienie na widok, znikanie itd.

9 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL to nie tylko prezentacja ważnych prac sztuki współczesnej, ale również scena filmowa, debaty, działania edukacyjne i koncerty.

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja ART TRANSPARENT
Dyrektor festiwalu: Michał Bieniek
Kuratorzy generalni: Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk.

20-26 czerwca 2011 r.
Park im. Stanisława Tołpy
Wrocław

Dodaj komentarz