• 2011-06-10

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe

7 lipca 2011 roku o godzinie 19.30 w Bazylice Mariackiej w Krakowie koncertem Christiana Marcusa Raisera rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty organowe 2011.

"Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe" - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

"Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe" - plakat, materiał udostępniony przez organizatora

Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe organizowany jest we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Krakowa. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. krakowskiej Akademii Muzycznej, Mirosława Semeniuk-Podraza.

Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza. W tym roku będzie to już jego XXI edycja. W pierwszych latach Festiwal skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał on międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, USA oraz RPA. Rokrocznie koncertowali w Krakowie profesorowie, rektorzy uczelni muzycznych.

Festiwal ma również za zadanie promowanie uzdolnionych artystów-organistów młodszego pokolenia. Wszyscy oni prezentują znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.

Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególna atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed dziełem Wita Stwosza jest czymś wyjątkowym. W każdym koncercie festiwalowym uczestniczy ponad 200 osób.

Koncerty odbywają się w czwartkowe wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – Bazylice Mariackiej, Bazylice OO. Karmelitów Na Piasku, Bazylice OO. Paulinów Na Skałce oraz Kościele Św. Krzyża.

Program – lipiec:

7 lipca / godz. 19.30 – Christian Marcus Raiser – Niemcy (Karlsruhe), Bazylika Mariacka

14 lipca / godz. 19.30 – Gail Archer – USA (Nowy Jork), Bazylika Mariacka

21 lipca / godz. 20:00 – Ennio Cominetti – Włochy (Rzym), Bazylika OO. Paulinów Na Skałce

28 lipca / godz. 19.00 – Heiner Grasst – Niemcy (Essen), Kościół Św. Krzyża

Sierpień:

4 sierpnia / godz. 20.00 –  Elżbieta Karolak (Poznań), Bazylika OO. Paulinów Na Skałce

11 sierpnia / godz. 20.00 – Dariusz Bąkowski-Kois – Polska (Kraków) organy, Kenji Tamiya – Japonia (Tokio) trąbka, Bazylika OO. Karmelitów Na Piasku

18 sierpnia / godz.20.00 – Witold Zalewski – Polska (Kraków), Bazylika OO. Karmelitów Na Piasku

25 sierpnia / godz. 19.30 – Irena Wisełka-Cieślar – Polska (Łódź), Bazylika Mariacka

Początek festiwalu: 7 lipca 2011 roku o godzinie 19.30.
Festiwal trwa do 25 sierpnia 2011 roku.

Organizator:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Ul. Papiernicza 2
Kraków

Dodaj komentarz