• 2011-06-08

Koncert “Raz Dwa Trzy” w Ostrowcu Świętokrzyskim

17 lipca 2011 roku o godz. 20.00 w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

"Raz Dwa Trzy" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

"Raz Dwa Trzy" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Według informacji ogłoszonej przez zespół, Raz Dwa Trzy rozpoczęło działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrali pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze, w klubie Zatem. Wiosną tego samego roku wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, zdobywając Grand Prix Festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich).

Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie Debiuty i otrzymała Wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie.

Zdając sobie sprawę z trudności z jakimi krytyka, oraz część odbiorców, przyjęła odmienność brzmienia i poetyki, zespół podsuwał definicje pomocnicze, które mogły w dyskretny sposób zainteresować odbiorcę muzyką i treściami zagranymi i wyśpiewywanymi przez muzyków. I tak najpierw mieliśmy do czynienia z landszaftami muzycznymi (debiutancka, analogowa płyta Jestem Polakiem, To ja ), następnie happy spiritpłyta Cztery i Sufit, bridge music na płycie Niecud.

Ten szczególny, zdystansowany rodzaj egzystencjalizmu, poparty elementami sympatii do szeroko pojętej ludzkości, charakterystyczny dla twórczości Adama Nowaka, dziennikarze usiłowali porównywać z innymi wykonawcami, co nie zawsze oddawało sens przekazu prezentowanego przez zespół. Nietypowe instrumentarium i wyjątkowe dojrzałe, ale często ironiczne teksty Nowaka, kojarzyły się z piosenką napisaną w Paryżu, usłyszaną w Warszawie, gdzieś w drodze do Moskwy.

Zespól na płytach Cztery i Sufit nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem piosenki studenckiej, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności.

W 1994 roku album Cztery był nominowany do Fryderyków w kategorii Najlepszy Album piosenki Poetyckiej. Płyta Niecud wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka ’99 w kategorii Muzyka Alternatywna.

"Raz Dwa Trzy" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

"Raz Dwa Trzy" (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. Na zlecenie Trójki zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, nakład krążka przekroczył ponad sto tysięcy sztuk – płyta zyskała status platynowej.

Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii Muzyka Popularna. Rok później ukazuje się studyjny, autorski album Trudno nie wierzyć w nic, który ugruntowuje pozycję zespołu Raz Dwa Trzy na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk.

Za tę płytę RDT nominowany był do Fryderyków 2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek – w kategorii Muzyka Alternatywna, za Piosenkę Roku, Produkcję, Teksty, Płytę Roku, Grupę Roku. Płyta rozeszła się do tej pory w ponad stutysięcznym nakładzie i zyskała status płyty platynowej. Od premiery płyty we wrześniu 2007 album osiągnął status podwójnej platyny, sprzedając się w ilości ok. 70 tys. egzemplarzy.

Podczas kwietniowej Gali Fryderyki 2008 zespół otrzymał dwa wyróżnienia – w kategorii Zespół Roku, oraz statuetkę za Płytę Roku w kategorii POP. W międzyczasie redakcja Tygodnika Przekrój uhonorowała grupę tytułem Fenomen Roku 2007.

We wrześniu 2009 roku grupa przystąpiła do nagrania nowego autorskiego materiału. Produkcją zajął się Marcin Pospieszalski, realizacją nagrań Rafał Paczkowski, a gościnnie wystąpili min. Tomas Celis Sanchez, Antoni Ziut Gralak i Joszko Broda.

1 marca 2010 roku ukazał się album Skądokąd i zyskał status platynowy. Piosenki Już i Dalej niż sięga myśl zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii piosenki roku, sam album dostał nominacje w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, Adam Nowak w kategorii Autor Roku, a zespół w kategorii Zespół Roku.

Skład zespołu: Adam Nowak – gitara, śpiew, Grzegorz Szwałek – pianino elektryczne, akordeon, Jacek Olejarz – perkusja, Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna, Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas.

Miejskie Centrum Kultury
ul. Siennieńska 57
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Dodaj komentarz