• 2011-06-08

Czas Poetów – Międzynarodowy Festiwal Poezji

W dniach od 11 do 12 czerwca 2011 roku w Lublinie odbędzie się pierwsza edycja najmłodszego na tę chwilę festiwalu poetyckiego na świecie, lubelskiego Czasu poetów.

"Czas poetów", logo

"Czas poetów", logo

W tym debiucie bierze udział piętnastu poetów – siedmioro z Białorusi, Czech, Litwy, Słowacji, Rosji, Niemiec, Ukrainy oraz ośmioro twórców z Polski. Dla poetów to okazja do wzajemnego poznania siebie i polubienia Lublina, który ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

To także okazja do dialogu i konfrontacji języków, poetyk, pokoleń, a także do wymiany poglądów nad rolą przekładu (drugi dzień przebiega pod hasłem Sztuka przekładu). Dla publiczności to wyjątkowa szansa posłuchania żywych głosów piętnastu indywidualności, piętnastu gwiazd współczesnej poezji, znanych nie tylko w swoich krajach i nie tylko w tej części Europy. Odbywające się pierwszego dnia Wielkie czytanie wierszy uświetnią wydarzenia muzyczne, taneczne i plastyczne.

Choć nazwa festiwalu kojarzyć się może ze słynnym pytaniem Hölderlina, to jednak w ciągu tych dwóch dni nie o czasie marnym,  lecz o przyjaznym. Niech to naprawdę będzie czas poetów, a będzie nim wtedy, gdy będzie równocześnie czasem miłośników poezji.  Towarzysząca festiwalowi publikacja, zawierająca noty biobibliograficzne uczestników festiwalu, jest też mini antologią ich wierszy, która obok wspomnień, stanowić będzie trwały pofestiwalowy ślad.

Program festiwalu:

Czas poetów – Wielkie Czytanie Wierszy
11 czerwca (sobota), godz. 18.00,
ul. Obrońców Pokoju 2
Radio Lublin

Eugenijus Ališanka (LT), Igor Biełow (RUS), Andrej Chadanowicz (BY) Jacek Dehnel (PL), Mária Ferenčuhová (SK), Darek Foks (PL), Hałyna Kruk (UA), Ryszard Krynicki (PL), Agnieszka Kuciak (PL), Ewa Lipska (PL), Bronisław Maj (PL), Andrzej Niewiadomski (PL), Kateřina Rudčenková (CZ), Ron Winkler (D), Bohdan Zadura (PL)

wydarzenia towarzyszące:

Anna Szałapak (koncert), Konrad Mastyło – fortepian, Tomasz Góra – skrzypce
Łukasz Jemioła, Ewelina Drzał
Małgorzata Skałbania – Rozmowy z Miejscem (wystawa rysunków)

Czas poetów – Sztuka Przekładu

12 czerwca (niedziela), godz. 15.00,
ul. Dolna Panny Marii 3
Wojewódzki Ośrodek Kultury

Eugenijus Ališanka (LT), Igor Biełow (RUS), Andrej Chadanowicz (BY), Hałyna Kruk (UA), Kateřina Rudčenková (CZ), Ron Winkler (D), Bohdan Zadura (PL)
scenariusz: Ad van Rijsewijk (NL)
prowadzenie: Ewa Hadrian (PL), Bronisław Maj (PL)

Czas poetów

od 11 do 13 czerwca
Lublin

Dodaj komentarz