• 2011-06-07

“Transfer” – powrót z Serbii

Transfer! w reż. Jana Klaty, pokazany 2 czerwca przez Wrocławski Teatr Współczesny na 56. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Sterijno Pozorje w Nowym Sadzie właśnie powrócił do Polski.

"Transfer", reż. Jan Klata, Wrocławski Teatr Współczesny, fot. Bartłomiej Sowa,

"Transfer", reż. Jan Klata, Wrocławski Teatr Współczesny, fot. Bartłomiej Sowa

Wstrząsająca opowieść o tragicznej zależności losów pojedynczych ludzi od arbitralnych decyzji i konfliktów politycznych brzmi dzisiaj w tym regionie bardzo aktualnie. W spotkaniu z publicznością i dziennikarzami obok reżysera wzięli udział dramaturdzy przedstawienia: Dunja Funke i Sebastian Majewski oraz dwaj spośród kilkunastu polskich i niemieckich uczestników: Zygmunt Sobolewski i Matthias Goeritz.

Po powrocie z Serbii Sebastian Majewski – dramaturg spektaklu – zanotował:

Jestem generał Radko Maldič – to najczęściej cytowane zdanie w Serbii po 31 maja 2011 roku. 80 % społeczeństwa sprzeciwiającego się ekstradycji Mladiča do Hagi – to najbardziej zaskakujący sondaż. Rolnicy z Wojwodiny blokujący drogi – to najbardziej rozpoznawalna sytuacja społeczna. I na tym tle Transfer! – spektakl o polsko-niemieckiej historii, o pamięci i o współpracy (możliwości współpracy). Spektakl obejrzany w Nowym Sadzie z zainteresowaniem i z dystansem. Jakże daleki od Serbskiej mentalności, oczekiwań i chęci. Transfer! w Serbii to baśń – mistyczna opowieść, która została wysłuchana, ale jej morał dotrze za jakieś 30 lat. Trudno. Ale jednak warto.

"Transfer", reż. Jan Klata, Wrocławski Teatr Współczesny, fot. Bartłomiej Sowa,

"Transfer", reż. Jan Klata, Wrocławski Teatr Współczesny, fot. Bartłomiej Sowa,

Po pokazie w Nowym Sadzie Transfer! otrzymał zaproszenie do Słowenii na festiwal teatralny Borštnikovo srečanje w Mariborze, który rozpocznie się 14 października 2011.

Dodaj komentarz