• 2011-06-06

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w Szczecinie

9 czerwca 2011 roku w Szczecinie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE pod hasłem Paradise. Festiwal trwa do 12 czerwca 2011 roku.

AES+F "Last Riot" 2007, dzięki uprzejmości Multimedia Art Museum, Moscow &Triumph Gallery (Moscow)

AES+F "Last Riot" 2007, dzięki uprzejmości Multimedia Art Museum, Moscow &Triumph Gallery (Moscow)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE to jedno z najistotniejszych tego rodzaju wydarzeń w Polsce. Jego historia sięga 2005 roku. Początkowo był to festiwal fotografii kreacyjnej, z udziałem akompaniującego zespołu muzycznego. Z czasem szczecińskie inSPIRACJE zyskały popularność i przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej, dołączając do wystawianych kolekcji zarówno rzeźbę , malarstwo, instalacje przestrzenne , jak i grafikę . Po raz pierwszy w tym roku zaprezentowana zostanie technologia mappingu 3D , któremu towarzyszyć będzie muzyka przygotowana specjalnie na tę okazję przez Łukasza Górewicza.

Każdego roku festiwalowi towarzyszy nowa myśl przewodnia. Grono zaproszonych twórców i ich sztuka splatają się w osobliwy węzeł, nabierają głosu i wdają się w swoistą polemikę, tworząc wymowny artystyczny tygiel. Do tej pory artyści zmagali się już z tematami dotyczącymi takich pojęć, jak: Memories (Pamięć), SacrumProfanum , czy Space (Przestrzeń). Na zeszłoroczną edycję Glamour – czyli wszystko, co kojarzy się z czarem, urokiem, ale też kiczem i przerysowaniem – udało się sprowadzić takie osobistości, jak Karim Rashid czy Eva&Adele.

Tematem tegorocznej, siódmej edycji inSPIRACJI jest Paradise. Na tę okazję przygotowano 40 wydarzeń artystycznych, w których weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski i zagranicy. W czerwcowy weekend festiwal będzie więc gościć kontrowersyjną rosyjską grupę AES+F, której instalacja Last Riot zostanie udostępniona dzięki uprzejmości moskiewskiej galerii Triumf oraz Muzeum Sztuki Multimedialnej. Intrygujące projekty zaprezentuje słynny czeski prowokator – David Cerny. Gości czekają też niepowtarzalne warsztaty ze światowej klasy specjalistką w dziedzinie zapachów – Sissel Tolaas, oraz spotkanie z Joanna Rajkowską – autorką m.in. sztucznej palmy na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.

Festiwal: 9 do 12 czerwca 2011 roku.

Dodaj komentarz