• 2011-06-04

Kraków-Berlin-Xprs

11 czerwca 2011 roku Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater Berlin planują wspólną realizację projektu Kraków-Berlin-XPRS o charakterze performatywnym, wchodzącego w przestrzeń publiczną i będącego próbą zmierzenia się z polsko-niemiecką przeszłością i przyszłością.

Kraków-Berlin-XPRS będzie teatralną interwencją w pociągu i na jego trasie przejazdu łączącej oba miasta.

W tym dniu o godzinie 7.30 ze stacji Kraków Główny wyruszy do stolicy Niemiec specjalny skład, w którym przez kolejne godziny podróży widzowie będą świadkami i uczestnikami działań na styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wykorzystując polsko-śląsko-niemieckie historie, związane z miejscami, przez które przejeżdża pociąg, twórcy przygotują jednorazowe i wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Akcje teatralne, performance na dworcach, stacjach i peronach miast, specjalne koncerty, monologi, instalacje artystyczne i dźwiękowe, prapremierowe teksty, happeningi, projekcje filmowe i animacje plus wiele innych atrakcji i niespodzianek czeka na podróżnych pociągu IC Wawel, który przemianowany zostanie na Kraków-Berlin XPRS.

Do projektu Kraków-Berlin-XPRS zostali zaproszeni młodzi artyści – aktorzy związani z oboma teatrami, filmowcy, dramaturdzy, autorzy tekstów. Ich zadaniem będzie przygotowanie projektów / etiud / happeningów / akcji, dla których scenerię stanowić będzie przestrzeń prawdziwego pociągu łączącego oba miasta, a także – wybrane dworce w miejscowościach, przez które ten pociąg przejeżdża. Działania, o których mowa, zostaną zaprezentowane zarówno podczas realnej teatralnej podróży pociągiem z Berlina do Krakowa (we współpracy z koleją, co umożliwi to transgraniczne wydarzenie teatralne), jak i w plenerach obu miast: Krakowa i Berlina.

Kierownictwo artystyczne: Armin Petras
Pomysł i koncepcja projektu: Renata Kopyto
Współpraca koncepcyjna i teksty: Michał Olszewski, Joanna Oparek
Reżyseria: Iwona Jera
Współpraca: Karoline Bierner (Żary), Szymon Wróblewski (Opole, Wrocław), Wojciech Nowicki, Stanisław Mancewicz (show kulinarny), Armin Petras, Thomas Urban (teksty), dr Małgorzata Radkiewicz (program filmowy)
Dekoracje: Natascha von Steiger
Wideo i dźwięk: Mareike Trillhaas
Muzycy: Jakub Miarczyński, Michał Sarapata, Karol Jagieła
Opracowanie graficzne materiałów: Katja Strempel
Dramaturgia: Carmen Wolfram

Projekt Kraków-Berlin-XPRS jest realizowany w ramach: polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa Sąsiedzi 2.0 oraz partnerstwa teatralnego Wanderlust, które wspiera Kulturstiftung des Bundes.

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 5
Kraków

Maxim Gorki Theater Berlin
Am Festungsgraben 2
Berlin

Dodaj komentarz