• 2011-06-04

“Miłośnik sztuki” Karoliny Breguły w Gdańsku

10 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016 w Gdańsku odbędzie się pokaz Miłośnika sztuki Karoliny Breguły.

Karolina Breguła "Miłośnik sztuki" 2010, materiał udostępniony przez organizatora

Karolina Breguła "Miłośnik sztuki" 2010, materiał udostępniony przez organizatora

Karolina Breguła w ramach indywidualnego projektu w CSW Łaźnia zaprezentuje dwie prace Biuro tłumaczeń sztuki oraz Miłośnik sztuki. Ich wspólnym mianownikiem jest pytanie o odbiór sztuki współczesnej. Twórczość współczesna zyskała etykietkę trudnej i niezrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy. Paradoksalnie coraz większa otwartość artystycznych komunikatów zaowocowało ich niejasnością.

Praca Miłośnik sztuki powstał na zamówienie Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto Lublin 2010.

Karolina Breguła swoimi projektami stara się zniwelować granicę między dziełem a odbiorcą, postuluje swobodę interpretacji. Biuro tłumaczeń sztuki ma formę internetowej agencji, w której grono krytyków interpretuje dzieła na zamówienia.

Biuro daje propozycje interpretacji odbiegających od tych oficjalnych, znanych z fachowej literatury, z prasy artystycznej znaczeń. My proponujemy znaczenie, których nie usłyszymy od artysty, kuratora. Zaproponujemy zupełnie nowe rozumienie, które ma troszeczkę narobić szumu w świecie sztuki, odhermetyzować język sztuki. Dać trochę luzu w myśleniu o niej. Oswoić ludzi ze sztuką. (…) Prawdopodobnie często to będą tłumaczenia, z którymi artysta by się nie zgodził.

Karolina Breguła

Prace Karoliny Breguły prezentowane w CSW Łaźnia zachęcają do kontaktu ze sztuką współczesną, postuluję wprowadzenie luzu w kontaktach z nią. Przecież, jak pisał Umberto Eco w posłowiu do Imienia Róży: Nic tak nie podnosi autora na duchu jak odkrycie sposobów odczytania, o których sam nie pomyślał, a które podsuwają mu czytelnicy.

Light-box: 10 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.

10 czerwca 2011 roku o godzinie 19.00 w CSW Łaźnia Gdańsk odbędzie się Biuro Tłumaczeń Sztuki - spotkanie z tłumaczami i performance artystki.

CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz