• 2011-06-03

Przystanek rumuńskiego kina w Baranach

W dniach od 10 do 16 czerwca 2011 roku w Kinie pod Baranami w Krakowie odbędzie się Przystanek rumuńskiego kina.

"Przystanek rumuńskiego kina" w Kinie pod Branami, plakat

"Przystanek rumuńskiego kina" w Kinie pod Branami, plakat

W ramach programu Przystanek rumuńskiego kina,organizowanego przez Rumuński Instytut Kultury, w czterech polskich miastach odbędą się pokazy najnowszych rumuńskich filmów.

Już od dłuższego czasu mówi się o tym, że Rumunia to kraj, z którego napływa Nowa Fala, coraz lepiej widoczna w nurcie światowej kinematografii. Rumuńskie filmy rok rocznie zdobywają uznanie na prestiżowych festiwalach. Rumuńska kinematografia znalazła się w centrum uwagi krytyków i widzów za sprawą filmu Śmierć pana Lazarescu w reżyserii Cristi Puiu uhonorowanego główną nagrodą w sekcji Un certain regard podczas festiwalu w Cannes w 2005 roku.

Dwa lata później, inny rumuński reżyser, Cristian Mungiu, w rywalizacji o Złotą Palmę pokonał takich gigantów kina jak Quentin Tarantino i bracia Coen. W 2008 roku Złota Palma trafiła natomiast do rąk Mariana Crişana, który zaprezentował w Cannes krótki metraż pt. Megatron. Jego najnowszy film Morgen, został nagrodzony m.in. w Locarno, Luksemburgu i Wiesbaden.

Pokaz tego właśnie filmu otworzy 10 czerwca przegląd kina rumuńskiego w Baranach. Gościem otwarcia będzie aktor występujący w nim w roli głównej, András Hatházi.

W programie przeglądu znajdzie się łącznie 9 rumuńskich filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, które prezentują to, co w rumuńskiej kinematografii najlepsze, o czym świadczą nagrody, którymi obsypano je na wszystkich najważniejszych festiwalach filmowych.

Program:

  • piątek, 10 czerwca

19.00 Morgen
reż. Marian Crişan, Rumunia/Francja/Węgry 2010, 100 minut
gościem pokazu będzie aktor występujący w roli głównej, András Hatházi
Czterdziestolatek Nelu pracuje jako ochroniarz w supermarkecie w Saloncie, małym miasteczku na granicy rumuńsko-węgierskiej. Dzień za dniem mijają tak samo – wędkowanie o świcie, praca, potem w domu z żoną. Pewnego dnia Nelu wyłowi z rzeki coś innego – Turka próbującego przekroczyć granicę.

  • sobota, 11 czerwca

19.00 Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę
reż. Florin Şerban, Rumunia/Szwecja 2009, 94 minuty
Silviu za pięć dni wyjdzie z poprawczaka. Jednak te pięć dni zaczyna wydawać się wiecznością, gdy po długiej nieobecności w domu zjawia się matka, by zabrać młodszego brata Silviu. Co więcej, Silviu zakochał się w pięknej dziewczynie, pracującej w opiece społecznej. Czasu ma jednak niewiele, a niepokój o brata przeradza się w panikę.
Film był kandydatem Rumunii do Oskara 2011 w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

21.00 Wesele w Besarabii
reż. Napoleon Helmis, Rumunia/Mołdawia/Luksemburg 2009, 92 minuty
Młody dyrygent z Bukaresztu ożenił się niedawno z dziewczyną z Kiszyniowa. Młoda para musi zorganizować jednak wesele również w Besarabii, żeby zgromadzić pieniądze na zaliczkę za mieszkanie. Okazuje się jednak, że wesele jest świetną okazją do rywalizacji pomiędzy krewnymi młodych, a napięcie rośnie również z powodu różnic w zwyczajach weselnych.

  • niedziela, 12 czerwca

19.00 Wtorek, po świętach
reż. Radu Muntean, Rumunia 2010, 99 minut
Paul Hanganu ożenił się z Adrianą dziesięć lat temu. Mają ośmioletnią córkę, Marę. Od kilku miesięcy ma romans z dwudziestosiedmioletnią dentystką o imieniu Raluca. Paul z trudem dzieli czas pomiędzy Ralucę, przedświąteczne zakupy i rodzinę. Postanawia więc zabrać swoją córkę do dentystki, tuż przed Bożym Narodzeniem.

21.00 Kapitalizm – nasza ulepszona formuła
reż. Alexandru Solomon, Rumunia/Francja/Belgia 2010, 80 minut (film dokumentalny)
Kapitalizm – nasza ulepszona formuła opisuje naszą drogę od komunizmu ze szpetną twarzą do prawdziwej demokracji rynkowej. A któż lepiej niż zwycięzcy wie, jak wyglądała ta droga? Film przedstawia sylwetki najbogatszych ludzi w Rumunii i próbuje wyjaśnić, co popchnęło ich do tej walki.

  • poniedziałek, 13 czerwca

19.00 Aurora
reż. Cristi Puiu, Rumunia/Francja/Szwajcaria/Niemcy 2010, 181 minut
Mieszkanie w bloku – w kuchni kobieta i mężczyzna rozmawiają o babci Czerwonego Kapturka. Porzucone przyczepy na podwórku – za nimi mężczyzna. Miasto, przez które przechodzi mężczyzna z dwiema iglicami do broni, którą ma w domu. Ma na imię Viorel i 42 lata. Przechodzi przez miasto, z jednego końca na drugi, w sobie tylko znanym celu.

  • wtorek, 14 czerwca

19.00 Autobiografia Nicolae Ceausescu
reż. Andrei Ujică, Rumunia/Niemcy 2010, 180 minut (film dokumentalny)
W jaki sposób wyglądałoby życie najbardziej ekscentrycznego dyktatora Europy Wschodniej, opowiedziane przez niego samego? Andrei Ujică, ceniony autor dokumentów, wykorzystał niepublikowane materiały filmowe, aby przedstawić wzlot i upadek Geniusza Karpat.

  • środa, 15 czerwca

19.00 Kino obwoźne
reż. Titus Muntean, Rumunia/Niemcy 2009, 100 minut
We wczesnych latach 60-tych kino objazdowe odwiedza odległą siedmiogrodzką wioskę, aby pokazać film propagandowy. To pierwsze zadanie młodego członka partii, Tavi’ego, który stara się ze wszystkich sił, aby zakończyło się ono sukcesem. Wszystko jednak jest przeciw jego zamiarom – niekończący się deszcz, prowadzący do powodzi, czy bezwład niektórych wieśniaków.

  • czwartek, 16 czerwca

19.00 Medal honorowy
reż. Peter Călin Netzer, Rumunia/Niemcy 2009, 104 minuty
Pewnego dnia Ion, 75 letni Rumun, niezapowiedzianie otrzymuje Medal Honorowy, za jakieś heroiczne działania w czasach II Wojny Światowej, które ledwie pamięta. Medal zmusza Ion’a do przemyślenia całego swojego życia. Może nie był cały czas nieudacznikiem. Może jego życie miało sens. Może coś znaczy dla swojej rodziny.

Filmy w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz