• 2011-06-01

Światłoczuły ogród i Intymność

1 czerwca 2011 roku o godzinie 18.30 w Galerii Katowice ZPAF w Katowicach odbędą się dwa wernisaże: wystawy Janusza Musiała Kato-wizje. Światłoczuły ogród oraz wystawy zbiorowej Kopalnia obrazu VI – Intymność.

Janusz Musiał "Kato-wizje. Światłoczuły ogród"

Janusz Musiał "Kato-wizje. Światłoczuły ogród"

Kato-wizje. Światłoczuły ogród

Kato-wizje. Światłoczuły ogród jest projektem, który ukazuje oblicze miasta Katowice zbudowane na podstawie obrazów i dźwięków znalezionych w przestrzeni miasta, utrwalonych wmediach mechanicznej rejestracji (fotografia i film), różne techniki obserwacji i rejestracji oraz przefiltrowaniu przestrzeni i medialnych zapisów przez wrażliwość autora, określone skojarzenia i interpretacje. W ten sposób stworzono wizualne przestrzenie inspirowane miastem Katowice, wzbogacone o poetycki komentarz, ruchome obrazy oraz dźwięki.

Niniejsza wystawa to wielowątkowa i wielomedialna odyseja przez miasto K, Kce, Kato, Katowice, Kattowitz. Podróż przez różne techniki fotograficznego zapisu, obraz jako medium, intermedium i postmedium. Subiektywny, osobisty, osobliwy spacer, dobór różnych narzędzi rejestracji, penetracja horyzontów medium fotografii w kontekście konkretnego miejsca – miasta Katowice.

Janusz Musiał – absolwent Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (2005). Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2005). Doktor nauk humanistycznych, dyscyplina kulturoznawstwo, specjalność: fotografia i nowe media (2009).

Autor ponad 90. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych, w tym ponad 20. wystaw indywidualnych. Autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom. W swoich pracach podejmuje próby refleksji nad środowiskiem naturalnym, technokulturą, czasem, przestrzenią, prędkością, światłem, dotykiem, wizerunkiem, pamięcią. Poddaje analizie medium fotografii oraz media monitorowej reprezentacji. Tworzy cykle fotograficzne, instalacje oraz prezentacje multimedialne i krótkie formy filmowe. W sposobie i technikach kreowania obrazów najczęściej odwołuje się do fotografii bezkamerowej, kontaktowej, otworkowej, rejestracji w dłuższych interwałach czasu oraz technologii cyfrowych.

Kopalnia obrazu VI – Intymność

Niniejsza wystawa tworzy panoramę fotografii, które są wyrazem postaw artystycznych w odniesieniu do tematu Intymność. W efekcie stworzono świat wyobrażeń będący sumą autorskich wypowiedzi, w których autorzy w sposób szczególny przyglądają się otoczeniu. Rejestrują jego fragmenty, manipulują jego wizerunkami, kreują obrazy nowej rzeczywistości. Eksplorują możliwości artystycznej kreacji medium fotografii pod pretekstem wizualizacji tematu. Przez pryzmat medium fotografii zaglądają do uniwersum własnej wyobraźni, tkają swoje prywatne opowieści. W efekcie powstaje niejednorodna mozaika obrazów, tak jak niejednorodne i odrębne są uniwersa wrażliwości każdego z nas. Wystawa ukazuje rozmaite formy medium fotografii w odniesieniu do tematu inspirowanego intymnością. Autorzy w swoich realizacjach i interpretacjach próbują tropić takie zagadnienia jak:

- tworzenie bezpiecznej przestrzeni i ochrony swojego świata przed światem zewnętrznym;
- powrót do krainy dzieciństwa, odkrywanie kształtów cielesności skrywanych pod warstwami kreacji drukowanych w magazynch mody;
- próba wniknięcia w przestrzeń współistnienia świata człowieka i natury;
- pamięć i wspominanie bliskich nam osób, które odeszły;
- rozważania inspirowane cielesnością i naszym ciałem;
- opowieść o szczególnej przestrzeni ukazywanej w zaufaniu, przestrzeni cieleśnie doświadczanej każdej nocy;
- najważniejsze wartości życie, miłość, śmierć, intymny świat, ukazywany ostrożnie, ze szczególnego dystansu;
- intymność jako pieszczota przestrzeni, zjawisko doświadczania światła i cienia;
- intymność jako stan skrytości i braku dostępu do ludzkich emocji i uczuć.
Autorzy zaproszeni do udziału w projekcie: Ryszard Czernow, Antoni Kreis, Krzysztof Miller, Beata Mendrek-Mikulska, Janusz Musiał, Jola Rycerska, Marek Wesołowski, Iwona Wojtycza, Józef Wolny

Wernisaż: 1 czerwca 2011 roku o godzinie 18.30.
Wystawa czynna do 30 czerwca 2011 roku.

Galeria Katowice ZPAF
Ul. Św. Jana 10
Katowice

Dodaj komentarz