• 2011-06-01

“Intymne pejzaże 1972″ Wiesława Mariusza Zielińskiego

Od 14 maja 2011 roku w Galerii Camera di Foto w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Wiesława Mariusza Zielińskiego Intymne pejzaże 1972. Wystawa jest powtórzeniem wystawy z 1972 roku.

Wiesław Mariusz Zieliński "Intymne pejzaże", 1972

Wiesław Mariusz Zieliński "Intymne pejzaże", 1972

W ekspozycji przewijają się trzy odrębne wątki:
1. niebanalny akt na tle pejzażu (pogodzony z naturą, np. powyższa fotografia)
2. akt jako pejzaż (fragmentaryczne formy aktu kobiecego traktowane jako pejzaż – programowo abstrakcyjne, przekorne)
3. unikatowe montaże symetryczne (przetworzone w ciemni układy aktów ujętych w kameralną, zaskakującą formę graficzną).

Autor przedstawia czarno-białe, klasyczne, fotograficznie wysmakowane kadry w kontrze do większego zespołu awangardowych kompozycji. Niespotykana dziś, perfekcyjna technika kopiowania odbitek sprawia, że trudno oprzeć się urokowi tej prekursorskiej prowokacji sprzed 40 lat. Wystawie w 1972 roku towarzyszyła specjalna scenografia (tkaniny, rośliny, specjalne oświetlenie) oraz 60-minutowa pętla muzyczna. Kompletny zestaw, prezentowany w Galerii Camera di Foto, pokazywany był z ogromnym sukcesem w latach 1972-1977 (w Polsce, Danii, Francji, Holandii, Belgii i Szwecji). Wystawie towarzyszyły znakomite recenzje w prasie fachowej. Fotogramy zachowały się w doskonałym stanie, duża część przeznaczona jest do sprzedaży.

Wiesław Mariusz Zieliński jest członkiem ZPAF od 1966 r. Urodził się w Warszawie, w 1935 roku. Studiował na Wydziale Geologii UW, od 1960 roku zajmuje się fotografią jako dziedziną sztuki. Był członkiem grupy fotograficznej STODOŁA oraz ST-60, uczestniczył w około dwustu artystycznych wystawach w kraju i za granicą otrzymując wiele nagród, medali i wyróżnień. Od 1991 roku jest członkiem międzynarodowej grupy fotograficznej CIRCLE-24. W ramach tej formacji, brał udział w wystawach, m.in. w Anglii, Holandii, Szwecji, Danii, Japonii. Został zaproszony do udziału w belgijskiej wystawie 12 czołowych fotografów świata.

Wystawa czynna od 14 maja do 30 września 2011 roku.

Galeria Foto di Camera
Ul. Krakowskie Przedmieście 62
Warszawa

Dodaj komentarz