• 2011-05-30

Retrospektywa Milośa Formana w ramach festiwalu TRANSATLANTYK

W ramach Festiwalu TRANSATLANTYK odbędzie się przegląd twórczości Milośa Formana. Retrospektywa obejmie wszystkie dokumenty i fabuły reżysera tworzone w okresie czeskim, jak też nakręcone po emigracji do Stanów Zjednoczonych i oscarowym sukcesie Lotu nad kukułczym gniazdem. Pokazy otworzy dokument Miloš Forman: co cię nie zabije… Miloša Šmídmajera ukazujący niezwykłe życie i karierę wiecznego outsidera walczącego niezłomnie o własną artystyczną wizję.

Fot. Kadr z filmu "Miłość blondynki", reż. Miloś Forman, 1965

Fot. Kadr z filmu "Miłość blondynki", reż. Miloś Forman, 1965

Podczas Retrospektywy Milośa Formana pokazane zostaną jego wszystkie filmy, związane z nurtem tzw. nowego kina czeskiego, w tym m.in. Czarny Piotruś, Pali się moja panno czy Miłość blondynki, który przyniósł reżyserowi światowy rozgłos. Wczesnoamerykański okres twórczości Formana reprezentować będzie m.in. ekranizacja kultowego musicalu Hair, jak również kolejny oscarowy film Amadeusz. Na festiwalu zaprezentowane zostaną również inne dzieła czeskiego artysty: biograficzny film Skandalista Larry Flint o twórcy magazynu pornograficznego Hustler oraz ostatni film Formana Duchy Goi, fabularyzowana biografia Francisco Goyi.

Wprowadzeniem do retrospektywy będzie dokument rzucający nowe światło na życie i dokonania Milośa Formana. Poznamy historię reżysera od lat dziecięcych spędzonych w przededniu II wojny światowej, przez słodko-gorzkie lata w komunistycznej Czechosłowacji, które zmusiły go do emigracji i zostawienia rodziny w Europie, po wszystkie walki stoczone już w Ameryce – z producentami, sponsorami, aktorami. Poznamy jego rodzinę i znajomych. Usłyszymy wiele anegdot, opowiedzianych przez samego bohatera z iście czeskim humorem.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk
Od 5 do 13 sierpnia 2011 roku
Poznań

Dodaj komentarz