• 2011-05-30

Magia wianków na św. Jana

25 czerwca 2011 roku o godzinie 17.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędą się warsztaty z cyklu Ścieżki tradycji – Magia wianków na św. Jana.

Narodowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Narodowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Przy wspólnym pleceniu wianków będzie można poznać magiczne znaczenie i działanie ziół oraz różnego rodzaju wróżb i na chwilę przenieść się w dawne czasy i poczuć magiczny nastrój sobótkowej nocy. Będzie również można posłuchać opowieści o dawnych zwyczajach związanych z puszczaniem wianków na wodę oraz z obrzędami słowiańskiego święta miłości.

Dawniej wierzono, że w dniu zrównania dnia z nocą wyjątkowe siły działają na ziemi. Był to moment otwarcia się na magiczne moce, które mogły pomóc lub zaszkodzić. Pamiętano wtedy o działaniach mających zapewnić wszelką pomyślność. Rozpalano więc nad wodą ogniska i urządzano zabawy trwające całą noc. Było dużo śpiewów, muzyki i tańców. O północy wyruszano na poszukiwania złotego kwiatu paproci zapewniającego wszelką pomyślność. Młodzież urządzała pierwsze kąpiele. Bydło przepędzano przez żar ogniska okadzając je dymem z ziół by zapewnić im zdrowie i płodność. Dziewczęta zaplatały wianki i puszczały je na wodę by wróżyć sobie, kiedy wyjdą za mąż. Ten malowniczy zwyczaj, który jest pamiętany także i dziś miał też swoje magiczne znaczenie.

Zajęcia poprowadzi Olga Głowala – Absolwentka Folklorystyki na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Podczas studenckich obozów badawczych i wypraw z Kołem Naukowym Kulturoznawców miała okazję rozmawiać z ludźmi, którzy są żywymi nośnikami wiedzy ludowej. Słuchała opowieści, które nasze prababki słyszały od swoich babć lub ciotek. Fascynuje ją, ile życia było na sielskiej wsi smaganej wiatrem.

Warsztaty: 25 czerwca 2011 roku o godzinie 17.00.

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Ul. Kredytowa 1
Warszawa

Dodaj komentarz