• 2011-05-28

Święto Soli w Wieliczce

5 czerwca 2011 roku o godzinie 9.30 na dziedzińcu zamku w Wieliczce odbędzie się coroczne Święto Soli. Festyn jest organizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Święto Soli w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, materiał udostępniony przez organizatora

Święto Soli w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, materiał udostępniony przez organizatora

W programie Święta znajdą się pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, takich jak: garncarze, bednarze, powroźnicy, kowale, nosicze. Przybyli goście dowiedzą się, co łączy proces dawnego warzenie soli z warzeniem piwa oraz jak niegdyś produkowano papier czerpany, którego znaczną ilość zużywała żupna administracja. Nie zabraknie stoisk dawnych i obecnych producentów soli w Polsce, sprzedawców wyrobów rzemieślniczych i staropolskiej karczmy.

Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w licznych konkursach i zabawach (zjazd u liny, strzelanie z łuku, zabawy z masą solną, konkursy teatralne, układanie przysłów, Wyścigi Nosiczy, gry zręcznościowe przy Solniczce- Gigancie). Ponadto przewidziano zwiedzanie wystaw, koncerty, inscenizacje, Kino Solne, mini- wystawę Sól ze sklepów świata, spotkanie z podróżnikiem, który opowie, czym oczarowała go afrykańska sól. Specjalną częścią programu będzie autoprezentacja miasta Oświęcim, które już w 1291 roku otrzymało od Mieszka księcia cieszyńskiego przywilej na skład soli wielickiej wywożonej na Śląsk. Na zakończenie dnia wystąpi Jaga Wrońska i Loch Camelot.

Program:

10.00 – 16.00 Kino solne i Sól ze sklepów świata – mini-wystawa z kolekcji prywatnej (Budynek południowy)
12.00 i 14.30 – zwiedzanie wystawy Wieliczanie lat minionych (Zamek środkowy)
10.10 – przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli Wieliczka (trasa: Szyb Daniłowicza – Aleja Jana Pawła II – Zamek Żupny)
10.50 – oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. dr hab. Antoniego Jodłowskiego
11.00 – Swary o skład oświęcimski – (inscenizacja historyczna)
11.20 – gra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli Wieliczka
12.00 - Warzenie przez rz - (pogadanka przy stoisku solowarskim)
12.10 – Kosz z solą – prezentacja firm producenckich, handlowych i ośrodków leczniczych oraz loteria dla dorosłych
12.30 i 15.00 – wycieczka szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni
12.30 – Z soli… Oświęcim Miasto Pokoju. Wystąpią: Orkiestra z Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, Zespół Pieśni i Tańca Hajduki, Grupa Wokalna Wariant M, Grupa Tańca Nowoczesnego Contra, Oświęcimski Klub Karate, Grupa Czirliderek SHAKE (program przygotowany przez Urząd Miasta Oświęcim i Oświęcimskie Centrum Kultury)
14.30 – konkurs: Przysłowia
15.00 – grają Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieliczce
15.30 – konkurs: Wyścigi Nosiczy
16.00 - Czar Afryki - spotkanie z Janem Szuro, ilustrowane pokazem zdjęć z podróży do miejsc pozyskiwania soli w Afryce (Budynek południowy)
16.00 – U nas oddycha się łatwiej i głębiej – praktyczny zajęcia z oddychania prowadzone przez terapeutę z Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego Kopalni Soli Wieliczka
16.30 – konkursy rodzinne przy Solniczce-Gigancie
17.00 – Loch Camelot: Na wyspie Kraków – recital Jagi Wrońskiej

Święto Soli: 5 czerwca 2011 roku o godzinie 9.30.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ul. Zamkowa 8
Wieliczka

Dodaj komentarz