• 2011-05-28

“Święto Niewiniątek” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

3 i 4 czerwca 2011 roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia zaprezentowany zostanie spektakl Święto niewiniątek zrealizowany przez kolumbijski Mapa Teatro we współpracy z berlińską sceną Hebbel am Ufer.

"Święto Niewiniątek" fot. Christian Altorfer

"Święto Niewiniątek" fot. Christian Altorfer

Święto niewiniątek to poruszający performance dokumentalny, przybliżający krakowskiej publiczności dziwną uroczystość, odbywającą się pod koniec każdego roku w Guapi – małym miasteczku na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku pod hasłem Nie ma święta bez wroga. Święto, pierwotnie wiążące się z tradycją wspominania przez ludność Ameryki Łacińskiej mordu dokonanego na dzieciach w Betlejem, celebrowane jest przez Afrokolumbijczyków jako brutalne karnawałowe misterium, funkcjonujące na styku wojen gangów narkotykowych, mordów bojówek paramilitarnych i starć partyzanckich. W dniu Święta Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes ) po ulicach wędrują przebrani za kobiety mężczyźni, twarze mają ukryte za tanimi maskami jak z horroru i atakują pejczami innych, którzy unikanie wymierzanych im razów traktują jak sport. Często bez sukcesu.

Mapa Teatro – jedna z najbardziej znanych kolumbijskich grup teatralnych skutecznie krzyżuje zaangażowanie polityczne z praktyką estetyczną. W najnowszej produkcji twórcy dokumentują przebieg prawdziwego święta w ramach zainscenizowanej imprezy urodzinowej reżyserki. Z wirtuozerią mieszają muzykę graną na marimbach z nagraniami wideo, a opowiadane historie z wyznaniami członków paramilitarnych oddziałów wojskowych.

Mapa Teatro z Bogoty & Hebbel am Ufer z Berlina
Tekst i inscenizacja: Heidi Abderhalden, Rolf Abderhalden,
Muzyka na żywo: Genaro Torres,
Współpraca dramaturgiczna: Matthias Pees,
Reżyseria dźwięku: Juan Ernesto Díaz,
Wideo: Lucas Maldonado, Heidi Abderhalden,
Montaż: Luis Antonio Delgado, Santiago Sepúlveda,
Wideo na żywo: Ximena Vargas,
Reżyseria świateł: Arno Truschinski,
Scenografia: Rolf Abderhalden, Santiago Sepúlveda,
Produkcja: Ximena Vargas, Jose Ignacio Rincón,
Obsada: Heidi Abderhalden, Julian Díaz, José Ignacio Rincón, Santiago Sepúlveda, Claudia Torres

Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25
31-977 Kraków

Dodaj komentarz