• 2011-05-27

„Ćwiczenia z Ionesco” w Teatrze Studio

3, 4 i 5 czerwca 2011 roku o godz. 19.00 w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się spektakl Ćwiczenia z Ionesco.

"Ćwiczenia z Ionesco" fot. K. Bieliński

"Ćwiczenia z Ionesco" fot. K. Bieliński

Ćwiczenia z Ionesco to kilka etiud, z których każda odwołuje się do fragmentów innej sztuki autora. Są etiudy oparte na tekście, są też oparte na milczeniu i samym ruchu, są też etiudy będące połączeniem tekstu, ruchu i obrazu. Założeniem było powołanie nieco odrębnej konwencji do każdej etiudy. Kiedy czyta się sztuki Ionesco, stereotypowe przyporządkowywanie go do teatru absurdu wydaje się nieaktualne. To życie jest groteskowe i absurdalne.

Ionesco jedynie wydobywa z rzeczywistości to, co w niej i tak jest zawarte. A że czasem brzmi to groteskowo? Cóż: Literatura jest obsesją. Nie ma obsesji, nie ma literatury. Zdrowie nie jest ani poetyckie, ani literackie. Nerwica to przejaw kondycji ludzkiej, jest echem warunków, które nie są zawinione przez pisarza. To życie, w którym nie da się żyć! (Ionesco)

reżyseria: Grzegorz Bral
współpraca reżyserska: Krzysztof Majchrzak
opracowanie scenariusza: Grzegorz Bral , Krzysztof Majchrzak
muzyka: Jacek Hałas
scenografia: Bohdan Cieślak
kostiumy: Grupa Mixer
efekty specjalne: Zbigniew Modej Stunts Incorporated Poland
choreografia: Aleksandra Lemm
reżyseria światła: Tomasz Walesiak
asystent reżysera: Krzysztof Strużycki
występują: Marta Dobecka, Lena Frankiewicz, Irena Jun, Marta Malinowska, Monika Obara, Monika Świtaj, Stanisław Brudny, Dariusz Jakubowski, Mateusz Lewandowski, Janusz Stolarski, Krzysztof Strużycki

Ćwiczenia z Ionesco w reżyserii Grzegorza Brala to znakomity miniprzegląd twórczości mistrza teatralnego absurdu, a przy tym nowe spojrzenie na jego dobrze znane utwory.
Filip Przedpełski, Newsweek

Bral w duecie z Majchrzakiem pokazali jak wiele jeszcze zagadkowych ścieżek może jeszcze prowadzić do sensu zapisanego w tych utworach, które – wydawałoby się tak dobrze znamy. (…) Spektakl trwa zaledwie godzinę, jest gęsty od znaczeń, z imponującymi partiami wokalnymi, gorący emocjonalnie.
Tomasz Miłkowski, Przegląd

Teatr Studio im. St.I. Witkiewicza
00-901 Warszawa
Pałac Kultury i Nauki

Dodaj komentarz