• 2011-05-25

Inauguracja Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Od 1 lipca do 31 grudnia 2011 roku Polska będzie przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. Prezydencja, oprócz wymiaru ściśle politycznego, jest także okazją do budowania wizerunku państwa, które ją sprawuje. W działaniach promujących Polskę w Unii Europejskiej od lat ważną rolę pełni kultura, dlatego w przygotowania do pierwszej polskiej Prezydencji zostały zaangażowane instytucje kulturalne.

Me, Myself and I, Inauguracja Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (zdjęcie udostępnione przez organizatora)

Me, Myself and I, Inauguracja Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (zdjęcie udostępnione przez organizatora)

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu (NInA) została powierzona koncepcja i realizacja Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (KPKPP 2011).

Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 zainauguruje całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się na czterech specjalnie przygotowanych scenach, dedykowanych różnym gatunkom muzycznym. W repertuarze znajdzie się: muzyka poważna i rozrywkowa, muzyka i projekty interdyscyplinarne dla dzieci, muzyka alternatywna i jazzowa oraz muzyka mniejszości narodowych i etnicznych. Program prezentować będzie artystów polskich we współpracy z artystami europejskimi.

Ponadto, w Filharmonii Narodowej zabrzmi prawykonanie pięćdziesięciominutowej kompozycji Pawła Mykietyna Trzecia Symfonia, skomponowanej specjalnie na Inaugurację Prezydencji Polski w Radzie UE.

TU WARSZAWA – scena główna, Plac Defilad • godz. 22.00 – 02.00 Finałowy koncert dnia Inauguracji Przewodnictwa Polski w Radzie UE

1 lipca na Scenie Głównej przy Placu Defilad w Warszawie widowisko muzyczne, TU WARSZAWA, według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego, będzie głównym wydarzeniem kulturalnym dnia Inauguracji polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Podczas specjalnego widowiska multimedialnego, wystawianego na trzech połączonych multimedialnie scenach, zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, zostaną pokazane oryginalne impresje filmowe oraz odbędzie się spektakularny pokaz sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury.

TrzeciE Ucho – scena eksperymentalna/alternatywna, Elektrociepłownia Powiśle i Centrum Nauki Kopernik
• godz. 18.00 – 03.00 • od 03.00 – afterparty

W industrialnych przestrzeniach dawnej elektrowni nad Wisłą i w nowoczesnym centrum nauki zabrzmi muzyka elektroniczna, improwizowana, alternatywna, post rockowa i jazzowa.

Nieczynna elektrociepłownia na Powiślu i Centrum Nauki Kopernik będą scenerią dla muzycznych eksperymentów i projektów, które wymykając się definicjom, określane są jako alternatywne i niezależne. Wystąpią m.in. Fred Frith, Mouse on Mars i The EX.

EUharmonia – scena etniczna, Rynek Nowego Miasta • godz. 12.00 – 22.00

Dziesięciogodzinna podróż muzyczna po Europie i kulturach mniejszości zamieszkujących Polskę w przeszłości i dziś. W okolicach warszawskiej Starówki usłyszeć będzie można wielokulturowy kolaż, muzykę wymykającą się definicjom gatunkowym, powstałą z połączenia tradycji i nowoczesności, inspirowaną polską i europejską kulturą ludową, a także kulturą mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Polskę teraz lub w przeszłości. Koncertom towarzyszyć będą projekty prezentujące mniejszości etniczne i ich kulturę.

EUgeniusz – scena dziecięca, Rynek Mariensztatu • godz. 12.00 – 20.00

Warszawski Mariensztat w samo południe zmieni się w przestrzeń działań twórczych dla najmłodszych, by odkrywając tajemnice zmysłów, mogli dać upust swojej wyobraźni. Na placu staną, zaprojektowane przez polskich artystów, instalacje tworzące twarz EUgeniusza. Będzie można wejść do NOSA i wspinać się po nim, pociągnąć za WŁOSY i podkręcić WĄS, pomalować USTA i sprawdzić, czy dobrze patrzy mu z OCZU, a po krótkim odpoczynku w wielkich DŁONIACH, wpaść do UCHA posłuchać muzyki.

Wydarzenie jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 – uwaga na kulturę!, na który składa się półroczny cykl wyjątkowych wydarzeń i projektów artystycznych, w tym Europejski Kongres Kultury, prezentowanych w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej:

• projekty specjalnie w miastach goszczących spotkania wysokiego szczebla – Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, oraz dodatkowo – w Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie oraz

• wydarzenia artystyczne organizowane przez muzea, teatry, opery i inne instytucje podległe MKiDN

• najważniejsze wydarzenia cykliczne, festiwale odbywające się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście rekomendowane przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.

Narodowy Instytut Audiowizualny decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada za koncepcję i realizację krajowego programu kulturalnego

Dodaj komentarz