• 2011-05-23

“Wystawa sponsorowana” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

26 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się wernisaż wystawy Wystawa Sponsorowana Jerzego Kosałki i Adama Niklewicza.

Adam Niklewicz, "Pomnik barszczowi", 2008

Adam Niklewicz, "Pomnik barszczowi", 2008

Galeria stanie się miejscem skupiającym paradoksy, sprzeczności i absurdy. Przestrzenią, w której zgromadzone zostaną wycinki rzeczywistości – codzienność i odniesienia kultury wysokiej, historia i fikcja, formy błahe i osobliwe. Powszednie drobiazgi staną się niezwykłe i odsłonią ukrytą wielość znaczeń, a niezwykłość spowszednieje. Ironicznie ukazane zostaną także różnorodne stereotypy, konwencje i schematy ujawniając masową skłonność do mitomanii.

Łukasz Kropiowski

Jerzy Kosałka urodził się w 1955 roku w Będzinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w roku 1981 we wrocławskiej PWSSP w pracowni prof. Z. Karpińskiego. W PWSSP był zatrudniony przez kilka lat jako asystent. Pracując na uczelni dołączył do redakcji wydawanego przez studentów Magazynu Psychoaktywego LUXUS. Po stworzeniu grupy Legendarny LUXUS uczestniczył w większości jej wystąpień artystycznych. Od 1995 roku wystawia indywidualnie (zrealizował już ponad 30 indywidualnych wystaw), bierze też udział w licznych projektach zbiorowych. Zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. cztery nagrody na 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009 i Nagrodę im. Krystiany Robb-Narbutt – dla artystów poszukujących i wykazujących się niezależnością.
Jest artystą multimedialnym – w swej działalności używa różnych technologii, buduje obiekty, makiety, tworzy instalacje i realizacje w przestrzeni publicznej oraz site-specific.

Adam Niklewicz urodził się w 1956 r. w Hrubieszowie. W 1983 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal mieszka i pracuje. Studia ukończył na Washington University w Saint Louis i na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork (SUNY Purchase) Jest laureatem Nagrody Międzynarodowego Centrum Rzeźby (2006 r.). Jego prace były prezentowane m.in. w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w New Britain, Muzeum w Stamford, Real Art Ways, Grounds For Sculpture, Galerie fur Landschaftskunst, a w Polsce m.in. w warszawskiej Zachęcie i Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Obecnie prezentuje swoje prace głównie w nowojorskich galeriach – Black & White Gallery, Slag Gallery, Five Myles Gallery. Tworzy obiekty, instalacje, teksty ścienne, wydruki cyfrowe oraz site-specific.

Wernisaż: 26 maja 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 26 czerwca 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Pl. Teatralny 12
Opole

Dodaj komentarz