• 2011-05-21

Wystawa fotografii Wojciecha Wilczyka

30 maja 2011 roku o godzinie 17.00 w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Wilczyka Niewinne oko nie istnieje.

Fot. Wojciech Wilczyk "Synagoga"
Fot. Wojciech Wilczyk “Synagoga”

Pracę nad projektem Wojciech Wilczyk rozpoczął we wrześniu 2006 roku. Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć 20 prac wybranych z 307 fotografii. Są to kwadratowe ujęcia frontowych elewacji, wykonane w różnych warunkach pogodowych, przy naturalnym świetle. Zdjęciom towarzyszył będzie pokaz multimedialny dopowiadający historię uwiecznionych miejsc i ukazujący kulisy ich powstawania.

Wojciech Wilczyk przez ponad dwa lata, odwiedzał zakątki całego kraju i fotografował budynki religijnego kultu Żydów – synagogi i prywatne domy modlitwy. Wiele z nich jest dziś w stanie ruiny, całą masę zaadaptowano do zupełnie innych celów. Powstał obszerny dokument o tych miejscach. Artysta przywołuje historię, a zarazem zwraca uwagę na zmiany, które łatwo przeoczyć.

Wojciech Wilczyk – (ur.1961) fotograf i krytyk sztuki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl Pejzaż symboliczny poświęcony rozbieranej koksowni Walenty w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska (Czarno-Biały Śląsk). Jest autorem kolorowego cyklu Życie po życiu, w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów.

Od 30 maja do 4 czerwca 2011 roku
Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański
Ul. bpa. Nankiera 8
Wrocław

Dodaj komentarz